Vedení firmy uvedlo, že chce s odboráři jednat a co nejrychleji nalézt společné řešení. Ve zlínském závodě odboráři vyhlásili na příští úterý dvouhodinovou stávku.

Autobusové nádraží Zvonařka.
Řidiči autobusů bojují za vyšší mzdy. Po stávce hrozí pokuty

"V neděli uplyne dvacetidenní lhůta od doby, kdy jsme dostali první návrh od zprostředkovatele. Podle zákona poté můžeme začít sbírat podpisy pro případnou stávku. S vedením chceme a budeme i nadále jednat. Tímhle krokem se ale připravujeme na variantu, že by jednání nedopadlo podle našich představ," uvedl Křivánek. Příští středu se pracovní schůzky zúčastní kromě vedení firmy a pražských odborářů jejich kolegové ze Zlína.

"Vedení Mitasu samozřejmě respektuje právo pražského odborového svazu přistoupit i k tomuto kroku, ale litujeme, že k němu dochází. I nadále jsme přesvědčeni, že nejlepší způsob, jak celou situaci vyřešit, je uzavřít dohodu u jednacího stolu. Proto chceme se zástupci odborů i nadále jednat a co nejrychleji nalézt společné řešení," sdělil vedoucí oddělení lidských zdrojů Mitasu Ralph Kellenberger.

Poslanecká sněmovna. Ilustrační foto.
Strany dodaly zprávy o svém hospodaření do Sněmovny, ne všechny ale včas

V pražském Mitasu podle Křivánka pracuje zhruba 800 zaměstnanců, z toho přes čtvrtinu jich je v odborech. "Ke stávce se musí vyjádřit minimálně polovina všech zaměstnanců. Zhruba dvě třetiny z těch, co se vyjádřili, musí se stávkou souhlasit. Odhaduji to na 270 až 280 potřebných podpisů," doplnil.

Pražští odboráři požadují stejně jako ve Zlíně zvýšení mzdy o 30 korun na hodinu. V hrubé mzdě by to znamenalo asi 5000 korun měsíčně. Podle Křivánka by odbory byly ochotny přistoupit na postupné zvýšení mzdy ve třech krocích po desetikoruně na hodinu.

Nižší mzdy než ve Zlíně

Mzdy v pražském podniku jsou podle Křivánka nižší než ve Zlíně, v Praze mají lidé navíc vyšší životní náklady. Hrubá mzda v pražském podniku je podle něj 26.000 korun, ve Zlíně o 1000 korun vyšší. Jak už dříve uvedl předseda odborářů ze zlínského závodu Vladislav Jandásek, v reálu však má většina zaměstnanců firmy 12.000 až 15.000 korun čistého. Podle údajů Českého statistického úřadu byla na konci loňského roku v ČR průměrná hrubá mzda 29.320 korun. Ve Zlínském kraji to bylo 26.131 korun, v Praze 36.584 korun.

Mitas je jedním z předních evropských výrobců zemědělských pneumatik. Loni firmu koupila švédská skupina Trelleborg. Ve svých výrobních závodech v ČR, Srbsku a v USA firma vyrábí také průmyslové pneumatiky a pneumatiky pro motocykly. Mitasu předloni klesl zisk o 14 procent na 952,7 milionu korun. Tržby klesly o osm procent na 8,05 miliardy korun.

Ředitelství OKD. Důl Darkov v Karviné.
Státní podnik Prisko koupil zkrachovalé OKD