České domácnosti mají u nebankovních institucí dluh zhruba 50 miliard korun a kvůli úrokům, které dosahují až 100 procent za rok, se toto zadlužení v průběhu čtyř let může vyšplhat na 600 až 800 miliard korun, uvedl Fassmann. "To je obrovský problém, který stojí před českou společností," dodal. Úroky ve výši 100 procent jsou podle něj prakticky nesplatitelné, pokud se nejedná o nízkou částku. Důsledkem prý mohou být velké majetkové přesuny, které dostanou pod hranici chudoby miliony lidí.

"To budou lidé, kteří budou mít problém zaplatit si nájem, zaplatit si teplo, zaplatit si jídlo," řekl Fassmann. Řešení podle něj spočívá v tom, že by se nastavil nejvyšší úrok. "Když si vezmete, v historii bylo stanovené, co jsou slušné úroky, co jsou neslušné úroky a kde je lichva," řekl Fassmann.

Je tu podle něj samozřejmě nebezpečí, že by si i poté lidi půjčovali na vysoký úrok, třeba tím, že by podepsali směnku na vyšší částku, než je ta půjčená. To by podle Fassmanna ovšem mnoho lidí od půjčky odradilo. Neviděli by pouze splácenou nízkou měsíční částku, ale celkovou sumu, kterou zaplatí.