Podle insolvenční novely, kterou začíná projednávat sněmovna, by se doba splácení mohla zkrátit z pěti let na tři roky. A to u všech. V současné době je zkrácená tříletá lhůta osobního bankrotu vymezena pouze pro vybrané skupiny obyvatel, třeba starobní důchodce.

Pro všechny

„Nový proces oddlužení bude přístupný pro všechny fyzické osoby. Bez ohledu na to, zda jsou či nejsou podnikateli, nebo zdali mají či nemají dluhy z podnikání,“ konstatuje ministerstvo v návrhu novely. A to je kamenem úrazu.

Podle zástupců velkých firem, advokátní komory a věřitelů se požadavek Evropské komise na tříletou lhůtu týká pouze podnikatelů, nikoliv ostatních. „Vadí nám věcně, že novela přichází s příliš velkým rozvolněním povinností dlužníků,“ řekl Ladislav Minčič z Hospodářské komory. Podle prezidenta České asociace věřitelů Pavla Staňka je novela nespravedlivá vůči tem, kteří oddluženým půjčili. Polovinu splácené částky totiž bere insolvenční správce: „Věřitel tak za tři roky dostane jen 36 tisíc.“

Proti diskriminaci

Ministerstvo se hájí, že by jiný postup vedl k diskriminaci. Dluhy, jež by v oddlužení živnostníci spláceli, by se totiž týkaly nejen těch z podnikání, ale i spotřebitelských úvěrů. „Nepovažujeme za důvodné jedné skupině odpouštět i spotřebitelské dluhy za tři roky a ostatním v tom bránit,“ řekl náměstek ministerstva Michal Franěk.