Nová část dálnice je dlouhá 12,6 kilometru. Zahrnuje víc než kilometrovou estakádu přes záplavové území Labe. Kromě mostů jsou její součástí dvě mimoúrovňové křižovatky Rokytno a Časy, na trase jsou i čtyři okružní křižovatky.

Úsek umožní sjet ve směru od Prahy z dálnice D11 do Opatovic a pokračovat dál na Moravu, aniž by řidiči museli zajíždět do Hradce Králové nebo Pardubic. U Časů sjedou na novou přeložku I/36, odkud se dostanou do Holic, kde se napojí na stávající státovku I/35. I tento krátký úsek dálnice by tak mohl ulevit od těžké tranzitní dopravy oběma krajským městům.

Dálnice z Hradce králové do Jaroměře se autům otevře 17. prosince
V Česku se do Vánoc otevře 35 km dálnic, řidiči se dočkají na D35 a D11

Panují však obavy, zda díky tomu nepřevezme dálnice D11 a navazující kus D35 další dopravu z dálnice D1 ve směru z Prahy na Moravu, čímž by se přitížilo Vysokému Mýtu nebo Litomyšli, které na na dálnici teprve čekají.

Stavba Opatovice nad Labem - Časy byla vysoutěžena za 3,389 miliardy korun bez DPH. Nakonec bude o něco dražší. "Došlo k mírnému prodražení stavby, zatím nemáme finální cenu, protože se stavba ještě bude dokončovat v příštím roce. V tuto chvíli odhadujeme, že navýšení bude 400 nebo 450 milionů korun bez DPH, takže nárůst bude necelých deset procent," řekl ČTK generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic Radek Mátl. Vyšší cena je také ovlivněna urychlením výstavby části dálnice, aby po ní řidiči mohli jezdit už v zimě. Původně měla být dokončena až na jaře 2022.

Pokles části konstrukce 

Podobně vzroste i cena navazujícího úseku Časy - Ostrov. Podle Mátla to způsobily zvláště problémy s mostem nad železničním koridorem u Uherska na Pardubicku, kde byl na konci října zjištěn pokles části konstrukce. Příčinou byl nevhodně navržený montážní prostředek. Stavbaři proto museli změnit technické řešení, které bude nákladnější. Na financování výstavby D35 Ředitelství silnic a dálnic využívá evropské dotace.

Speciální síť s ptačími siluetami bude v části úseku D55 mezi Starým Městem a Moravským Pískem.
První v Česku. U dálnice D55 do Moravského Písku vznikne síť s ptačími siluetami

Dálnice D35 bude tvořit alternativu k přetížené dálnici D1. Do konce příštího roku má být otevřen další úsek Časy - Ostrov. Celá D35 má být hotova v roce 2028. V Pardubickém kraji zbývá postavit ještě sedm úseků až do Mohelnice.