Změnu přinese novela zákon o odpadech, kterou připravuje ministerstvo životního prostředí. „Chceme tímto krokem donutit lidi více třídit odpad,“ řekl tiskový mluvčí ministerstva Jakub Kašpar.

Dosavadní paušální systém poplatků za odpad, který využívá většina obcí, totiž občany nedonutí se nad vyhozenými odpadky zamyslet. Stávající systém je zcela nevyhovující „Je to jako s energiemi. Kdyby byla voda na paušál, lidé by ji vyplýtvali zcela bez rozmyslu. Tak je to teď i u odpadů,“ řekl Deníku Ivo Kropáček z Hnutí DUHA.

Stávající systém je nevýhodný pro obce i pro životní prostředí. Poplatek pro občana činí dnes maximálně 500 korun. Odvoz odpadu ale stojí v průměru 700 korun na hlavu. Město tak mnohde přidává až kolem 200 korun ze svého.

„Nezbývá pak na jiné důležité výdaje. Na opravy silnic, chodníků, hřišť a podobně. Naše novela chce tomu zamezit a chce pomoci obcím. Měla by naučit lidi šetřit peníze i přírodu,“ uvedl mluvčí Jakub Kašpar.

Obce si teď budou moci vybrat – buď nasadit poplatky za odvoz odpadu až na maximální výši, tedy 900 korun, nebo přejít na jiný systém. Ten zatím zkouší v Česku asi pětina obcí a přináší velmi dobré výsledky. Lidé platí například za to, jak často jim vyvážejí popelnice. Kdo více třídí, ušetří.

Příkladem je Nová Paka. Tam lidé třídí odpad tak pilně, že městu stačí vlastní finanční prostředky na vyvážení popelnic. „Od Nového roku byly v naší obci poplatky za odpad zrušeny úplně,“ řekl Ivan Vokatý, vedoucí odboru životního prostředí v Nové Pace.

V Česku se recykluje jen 20 procent odpadu. Zbytek jde do spaloven a na skládky. Přitom například v Německu nebo v Rakousku zpracují přes polovinu všech odpadků.