Odstupné v celkové výši 13,5 milionu korun bude muset propuštěným uhradit stát, a to prostřednictvím úřadu práce. „Počítáme s tím, že tuto povinnost převezmeme,“ potvrdil mluvčí Úřadu práce Prostějov Adolf Tomandl s tím, že bližší informace podají bývalým zaměstnancům OP, z nichž naprostá většina skončila v evidenci nezaměstnaných, kanceláře oddělení trhu práce.

Co přinese schůzka věřitelů?

Oděvní podnik Prostějov, který dluží 1,6 miliardy korun a od konce ledna je v úpadku, zaměstnává zhruba 1700 lidí. Nyní vážně uvažuje o tom, že zavře pobočku v Jeseníku se třemi sty pracovníky. Osud domovského podniku v Prostějově závisí na krocích, které nejspíš už příští týden podnikne věřitelský výbor spolu s insolvenčím správcem a soudcem.

„Zakázky máme pouze do konce dubna. Co bude dál, vyplyne ze schůzky věřitelů, k níž dojde šestadvacátého dubna,“ nechala se slyšet šéfka odborů OP Helena Vyroubalová.

Bude se stěhovat škola?

Prostějovskou Střední školu oděvní, která působí v prostorách Oděvního podniku v ulici Za Drahou, může čekat stěhování. „Případného přesunutí mimo areál OP by však byla schopna až příští rok,“ sdělili věřitelé krachující firmy. Ředitelka školy Ilona Raková přitom ještě v lednu tvrdila, že žádné potíže na obzoru nejsou: „Oděvní podnik je výrobní závod. Školy se jeho problémy nedotýkají.“

Vše o kauze OP Prostějov v letošním roce naleznete ZDE

Zatímco studenti žijí momentálně v nejistotě, zájemce o módu může těšit, že na pultech prodejen OP se zhruba v polovině roku objeví levné výrobny z Asie. „Zboží od dodavatele, firmy Design House začnou prodejci nabízet nejspíš od června v komisi,“ potvrdil věřitelský výbor.