Letošní růst světové ekonomiky by měl být podle nové prognózy nejslabší od globální finanční krize z let 2008-2009. Loni činilo tempo růstu globální ekonomiky 3,1 %.

Růst celosvětové ekonomiky bude příští rok relativně slabý

Hlavní ekonomka OECD Catherine Mannová upozornila, že růst světové ekonomiky bude i v příštím roce příliš slabý na to, aby vytvořil dostatek pracovních příležitostí pro mladé lidi a umožnil zajistit starším lidem slibovanou výši důchodů. "Tříprocentní tempo růstu nestačí ke splnění slibů, které občané dostali," prohlásila.

Světová ekonomika se podle OECD stále nachází v "pasti nízkého růstu". OECD dnes poukázala na slabší podmínky ve vyspělých ekonomikách. Týká se to i negativních dopadů takzvaného brexitu, tedy červnového rozhodnutí Británie opustit Evropskou unii.

Odhad letošního růstu britské ekonomiky OECD sice zlepšila na 1,8 % z dosud předpokládaných 1,7 %, odhad na příští rok už ale srazila na pouhé 1 % z dosavadních 2 %.

V eurozóně nyní OECD počítá na letošní rok s růstem ekonomiky o 1,5 procenta

V předchozím červnovém výhledu tempo růstu odhadovala na 1,6 %. Odhad růstu eurozóny na příští rok zhoršila ještě výrazněji, a to o 0,3 % na 1,4 %.

Obavy ohledně dalšího vývoje globální ekonomiky podle OECD podtrhuje přetrvávající slabý růst světového obchodu, který byl dlouhou dobu motorem hospodářského růstu. Nepříznivý vývoj obchodu odráží i nedostatečný pokrok při odstraňování obchodních bariér.