Beze změny ale nechala výhled světové ekonomiky, kde stejně jako v únorové prognóze očekává 3% růst. Bylo by to stejné tempo jako loni a zároveň nejpomalejší růst od globální finanční krize.

Česká ekonomika poroste podle OECD o 2,6 %

Růst české ekonomiky by měl v letošním roce navzdory zlepšené prognóze výrazně zpomalit z loňských 4,3 %. OECD dnes upozornila, že k loňskému hospodářskému růstu přispěla snaha dočerpat co nejvíce peněz z fondů Evropské unie.

Prognóza OECD se podle hlavního ekonoma společnosti Generali Investments CEE Radomíra Jáče nijak nevymyká odhadům dalších institucí.

"Lze tak konstatovat, že prognóza OECD nepřináší nic převratně nového, zároveň ale potvrzuje, že příběh české ekonomiky by měl být i nadále pozitivní," řekl Jáč.

Česká národní banka (ČNB) odhaduje letošní růst ekonomiky na 2,3 %, ministerstvo financí na 2,5 % a Evropská komise na 2,1 %.

OECD zlepšila rovněž odhad růstu české ekonomiky na příští rok, a to na 2,6 % z dříve předpokládaných 2,4 %.

Českou ekonomiku by měla nadále podporovat spotřeba domácností, kterou tlačí vzhůru zlepšující se podmínky na trhu práce. Míra nezaměstnanosti by se měla dostat pod úroveň z období před příchodem světové finanční krize.

Inflace v Česku zůstane letos nízká

Organizace také předpověděla, že inflace v Česku zůstane letos nízká. Do konce příštího roku by se ale měla vyšplhat na dvě procenta, což je i cíl ČNB. Ta nyní využívá k podpoře ekonomiky a inflace devizové intervence, jejichž záměrem je udržet kurz koruny blízko 27 Kč za euro.

Tempo růstu světové ekonomiky by podle OECD mělo v příštím roce zrychlit na 3,3 %. Organizace nicméně upozornila, že světové hospodářství se bude dál nacházet "v pasti nízkého růstu", pokud vlády nepodpoří ekonomiku strukturálními reformami a změnami v rozpočtové politice.

Slabý růst světové ekonomiky podle OECD znamená, že mladí lidé nemají k dispozici dostatek pracovních příležitostí a že staří lidé nemají zajištěnu zdravotní péči a důchody v takové míře, kterou očekávají. "Porušujeme sliby dané mladým i starým lidem. Politici proto musejí podniknout kroky, aby nás dostali z pasti nízkého růstu," řekla agentuře Reuters hlavní ekonomka OECD Catherine Mannová.

Odhad letošního růstu ekonomiky eurozony OECD zlepšila na 1,6 % z dosud předpovídaných 1,4 %. Na příští rok dál počítá se zrychlením tempa růstu na 1,7 %.

OECD ale opět varovala před negativními ekonomickými důsledky možného odchodu Británie z Evropské unie. Poukázala ale také na rizika spojená s uprchlickou krizí.