Dodal, že propuštěné pracovníky budou během dneška a zítřka úředníci přijímat do evidence uchazečů o zaměstnání přímo v prostorách OP. „Zřídíme tam odloučené pracoviště úřadu práce,“ řekl Tomandl.

Poslední masivní propouštění zažily závody Oděvního podniku v Prostějově před rokem. S výpovědí v kapse tehdy skončily zhruba dvě stovky lidí, tedy asi desetina všech zaměstnanců. „Šlo o sto šedesát výrobních dělníků a třicet technických a režijních pracovníků,“ upřesnila Helena Vyroubalová, šéfka podnikových odborů.

Třicetiletá Iva, bývalá zaměstnankyně OP, má ve firmě spoustu kamarádek. „Třeba Haně dali výpověď ve středu. Řekli jí, že od dubna už do práce chodit nemá. Vůbec to nečekala, dost ji to sebralo,“ popisuje s tím, že propuštěné naštěstí připutuje na konto pět platů. „Dva za výpovědní dobu a tři jako odstupné,“ vysvětlila.

Co bude dál?

Co bude s OP, oděvářským gigantem v úpadku, dál? „Předběžný věřitelský výbor schválil v úterý návrhy managementu, jež se týkaly provozních výdajů firmy. To by mělo umožnit další pokračování výroby minimálně do dalšího jednání věřitelů, které se uskuteční koncem dubna v budově Krajského soudu v Brně,“ informoval Karel Samec, mluvčí společnosti. Upřesnil, že managament prosadil využívání příjem peněz z prodeje zboží a plateb od zákazníků pro financování současných zakázek ve výrobě. OP Prostějov získává finance i z výprodejů použitého majetku. V nabídce, která je dostupná přímo v budově podniku, je nábytek z prodejen OP, kancelářský nábytek a použitá elektronika.

Vedení Oděvního podniku se před nedávnem vzdalo kvůli nedostatku peněz práva na vytvoření reorganizačního plánu. Nabídlo, aby jej vytvořili věřitelé. „Soud osloví další subjekty, zda chtějí předložit svůj návrh reorganizačního plánu. Ten by měl být případně v základních obrysech představen také koncem dubna,“ prohlásil Samec.

Závazky jeden a půl miliardy

OP je od konce ledna v úpadku. Jeho závazky činí 1,6 miliardy korun. Jen bankám (nejvíc České pojišťovně) dluží 1,2 miliardy korun. Obleky šije ve svém hlavním závodě v Prostějově a dále pak v Jeseníku. Ostatní zboží chce nakupovat v Asii.

Co o sobě tvrdí OP na svých webových stránkách? OP Prostějov Profashion jako jeden z nejvýznamnějších evropských producentů pánské a dámské konfekce je pokračovatelem dlouholeté krejčovské tradice v Prostějově, která sahá až do roku 1491, kdy byl v Prostějově založen krejčovský cech. Moderní historie oděvnictví začala otevřením nového výrobního komplexu v roce 1964. Současnou silnou pozici na trhu si podnik vybudoval a udržuje díky své moderní výrobní základně a módní produkci špičkové kvality.