Zvýšení o jeden milion barelů však bude nominální a skutečný nárůst bude ve skutečnosti nižší. Řada členských států v současnosti kvůli různým potížím těží méně než jim dovolují současné limity a pravděpodobně těžbu nezvýší ani od července. Ostatní producenti, kteří by mohli těžit více, naproti tomu nesmí tento výpadek nahradit.

O zvýšení těžby nejvíce stály Saudská Arábie a také Rusko. To přestože není členem OPEC, je v současnosti největším producentem ropy na světě. S odmítavým stanoviskem naopak přijel do Vídně íránský ropný ministr Bijan Zanganeh, který ještě ve čtvrtek prohlásil, že stále nevěří v to, že OPEC dosáhne kompromisního rozhodnutí.

„Nemyslím si, že bychom se mohli dohodnout,“ řekl ve čtvrtek reportérům. „Nejprve musíme diskutovat a rozhodnout o hlavní otázce v rámci OPEC. Rozhodnutí OPEC je tak důležité. Potom bychom měli vše koordinovat s Rusy,“ dodal.

Cena severomořské ropy Brent v pátek po poledni dosáhla více než 74,50 dolarů (1650 korun). Americká lehká ropa WTI se pak prodávala za zhruba 66,50 dolarů (1470 korun). To představuje nárůst asi o dvě procenta.