Zvedají pacientovi ruku nebo nohu. Součástí nových sálů jsou i operační stoly na dálkové ovládání. „Usnadní polohování pacienta, když leží při operaci na břiše. Na velkých monitorech zabudovaných ve stěnách zase vidíme operace, které se provádějí kamerami. Můžeme si na nich i zobrazit rentgenové snímky, což nám pomůže se lépe při operaci orientovat,“ popisuje vybavení primář centrálních operačních sálů Tomáš Svoboda.

Oblastní nemocnice Kolín
Za 90 milionů obnovili vybavení

Vybavení sálů je na kolečkách, aby jej zdravotníci snadno přesunuli. Sály září světle modrozelenou barvou. Odstíny vybíraly zdravotní sestry. „Výběr barev jsme nechali na našich zdravotnicích. Jsou totiž o dost vnímavější než muži. Ti si barev vůbec nevšimnou,“ usmívá se Svoboda.

Jak evropské fondy pomáhají českému zdravotnictví?Zdroj: Deník

Bourání, vrtání či sbíjení poslouchali zdravotníci od prosince roku 2017, kdy začala první etapa modernizace sálů. Nejdéle užívají nové technologie operatéři na chirurgických sálech. Tam opravy začaly jako první. „Postupně jsme se stěhovali do těch sálů, které byly zrovna volné. Většinou byly uzavřené jen tři. Ovšem jeden měsíc byl krizový, to zavřeli pět nebo šest sálů,“ vzpomíná vrchní sestra operačních sálů Jaroslava Jedličková. 

Podívejte se Mapu projektů EU.

Modernizaci sálů museli v nemocnici zvládnout za plného provozu. „Všechny brněnské nemocnice jsou přeplněné, nemohli jsme si dovolit operování přerušit,“ vysvětluje ředitel nemocnice Roman Kraus. Při vzpomínání na rekonstrukci se řediteli vybavují i obavy, které celou akci provázely. „Báli jsme se, že nám kvůli omezení poklesne výkonnost. Pak by nám hrozily sankce od pojišťoven.

Naštěstí ale operativnost klesla jen o tři procenta, takže to na hospodaření nebude mít dopad,“ ujišťuje Kraus. „Bylo to opravdu velice náročné. Operační chodbu rozdělovala přepážka, na jedné straně jsme operovali a na druhé dělníci vrtali,“ uvádí vrchní sestra Jedličková. 

Přispěla Evropská unie

Nové zázemí a lepší technologie můžou lékaři využívat i díky Evropské unii. „Celkové náklady na opravy operačních sálů se vyšplhaly na 388 milionů korun. Pětaosmdesát procent tvořily dotace z evropských fondů z programu Integrovaný regionální operační program,“ přiblížil mluvčí fakultní nemocnice Pavel Žára. Zbylých patnáct procent dotace poskytlo ministerstvo pro místní rozvoj.

Fakultní nemocnice Hradec Králové
Nemocnice modernizovala techniku

Na druhou etapu oprav, ve které se modernizovaly operační sály pro urologii a kliniku popálenin a plastické chirurgie, přispěla Evropská unie přes čtyřiaosmdesát milionů korun. Pokryla tak 85 procent nákladů. Dotace nemocnici poskytla skrze Integrovaný regionální operační program. Zbytek nemocnici doplatilo ministerstvo zdravotnictví. 

Vedení nemocnice doufá v podporu z EU i nadále. „Podpora z fondů Evropské unie je pro nás nezbytná. Pomáhá nám nemocnici modernizovat a přispívá k nákupu přístrojů jako CT. Bez pomoci Unie bychom rozhodně neměli tak kvalitní radiologická zařízení, ani bychom nezrekonstruovali operační sály,“ uvádí mluvčí Žára.

Pomáhají vzdělávat

Moderní vybavení sálů pomáhá vzdělávat i mediky. Ve všech světlech jsou totiž zabudované kamery, které přenášejí operaci přímo do učeben lékařské fakulty. 

„Živý přenos sníží riziko infekce,“ říká primář Kraus. Studenti zákroky nejen sledují, ale také o nich s operatéry diskutují. „Pokud jde operace hladce, tak se klidně spojíme s učebnou a ukážeme medikům třeba krásnou operaci žlučníku. Nejlepší je tato výuková metoda u plánovaných operací. Při akutních nebo závažných zákrocích se musí chirurg soustředit na výkon,“ přibližuje Svoboda.

Zdroj: Redakce

Možnost přenosu operací mají chirurgové na třech klinikách. Systém by však chtěli mít i na dalších. „Pomáhá totiž i zkušeným lékařům, kteří si chtějí rozšířit vědomosti. Čím více metod chirurg zná, tím lépe si pak poradí v neobvyklých situacích, které při operacích občas nastanou,“ říká Svoboda.

MUDr. Lukáš Cibulka, primář rehabilitačního oddělení, si pochvaluje nové přístroje pro aplikaci fyzikální terapie, nejmodernější přístroj pro kinezioterapii s vizuální zpětnou vazbou a přístroj pro nácvik vertikalizace a chůze. „Přístroje pro fyzikální terapii přinesly pro pacienty našeho oddělení nové možnosti aplikace nejmodernější fyzikální terapie při léčbě poruch pohybového aparátu a zároveň usnadňují práci i fyzioterapeutům,“ říká primář Cibulka.

Infografika projekt v číslech - Fakultní nemocnice BrnoZdroj: Deník

Tomáš Svoboda: Moderní sály zajistí pacientům bezpečí. Pomohou i medikům

Technologie operací jsou i díky pomoci z fondů EUk pacientům šetrnější, říká primář centrálních operačních sálů Tomáš Svoboda.

Operace jsou k pacientům šetrnější. Upřednostňují se zákroky pomocí kamery.

Primář centrálních operačních sálů Fakultní nemocnice Brno Tomáš SvobodaZdroj: Deník / Martina MoresováV čem nové sály usnadňují práci?
Operování na nových sálech se dá přirovnat ke koupi nového auta. Sveze vás stejně, řídí se to stejně, ale má to jinou úroveň. Nová zařízení jsou moderní, spolehlivá i pohodlná. Velmi dobře se tam pracuje lékařům i zdravotním sestrám. Nejvýhodnější jsou ale pro pacienty.

Jaké výhody poskytují sály pacientům?
Zajišťují větší bezpečnost a snižují riziko infekce. Jsou tam nová filtroventilační zařízení, která do sálů vhání čistý vzduch a zkažený žene ven. Venkovnímu znečištění lépe zabraňují i automaticky uzavíratelné dveře. Zavírají se rychleji, takže se do sálů nedostanou žádné nečistoty. Právě infekcí se totiž bojíme nejvíce.

Součástí projektu byla i rekonstrukce bariérových sálů. Co si pod tímto pojmem můžeme představit?
Bariérový sál slouží k ošetření pacientů trpícím nějakým infekčním onemocněním, které je velmi odolné vůči antibiotikům. Tyto pacienty musíme ošetřovat právě na sále, který je bariérově oddělen od ostatních sálů různými opatřeními. Nesmíme totiž dopustit, aby se infekce rozšířila i do dalších prostorů. Zatím máme jediný bariérový sál. Díky dotacím jsme zvýšili jeho technologickou úroveň.

Fakultní nemocnice Ostrava
Ostrava má nové CT pracoviště

Plánujete další rekonstrukce?
V nemocnici operujeme na sedmadvaceti sálech. Většinu jsme zrekonstruovali a teď zbývá opravit tři až čtyři sály, oční a gynekologické. Pokud získáme opět dotace, tak bychom je rádi zmodernizovali. Výhledově nás ještě čeká stavba nového gynekologického pavilonu. Přesune se tam i porodnice z Obilního trhu.

S jakými obtížemi jste se potýkali při rekonstrukcích?
Bylo jich hodně. Sály jsou rozdělené po jednotlivých oborech. Když se opravovaly například chirurgické sály, tak se chirurgie musela přestěhovat na jiná oddělení. Takže v tu chvíli byla omezená dvě oddělení. Lékaři operovali i objednávali méně pacientů. Největší potíže to způsobilo oborům, které objednávají pacienty i několik let předem. Třeba na ortopedii, kde vyměňují kyčelní či kolenní klouby, jsou čekací doby velice dlouhé. Vše jsme dobře zvládli, ale museli jsme se na určitou dobu uskromnit a přizpůsobit pracím.

Jaké novinky vás na sálech nadchly?
Nejvíce se mi zalíbily umývárny. Mají vlnitý tvar, díky kterému se operatéři nezacákají a nejdou na sál mokří. Zamlouvají se mi i nové technologie, které jsou v sálech zabudované. Například v každém světle se nachází kamera, která přenáší zákrok na displeje zabudované ve stěnách. Toto hodně ocení především medici a stážisti, kteří k nám často chodí. Povinností naší fakultní nemocnice je kromě péče o pacienty i vzdělávání studentů medicíny. Ti díky velkým obrazovkám nemusí operatérům nahlížet přes rameno, ale sledují zákrok přímo na displejích.

Jak moc se změnily technologie při operacích?
Upřednostňují se laparoskopické operace, při kterých pacienta operujeme pomocí kamery. Zdokonaluje se technika i pomůcky. Každá změna má výkon zjednodušit nebo jej udělat pro pacienta bezpečnější či kosmeticky výhodnější. Princip operací ale zůstává stejný, když musíme odstranit žlučník, tak ho prostě odstraníme. Snažíme se však vyvarovat všem komplikacím, které bohužel v chirurgii často nastávají. Nicméně v nemocnicích s nejmodernějšími možnostmi lze komplikacím lépe předcházet.

Tisíc projektů pro lepší ČeskoZdroj: Deník