"Jsem přesvědčena, že zavedení EET bude znamenat likvidaci řady drobných pěstitelů, chovatelů a výrobců. Už dnes vím, že někteří kvůli tomu skončí," uvedla na facebookových stránkách organizátorka Hanáckého farmářského trhu v Olomouci Markéta Záleská. Zavedení EET podle ní směřuje proti smyslu farmářských trhů, které mají podporovat regionální produkci. "Evidence tří mrkví, evidence květáku, evidence kousku sýra. Do nebe volající zhovadilost, která spoustu lidí položí na lopatky," míní Záleská.

Podle Lucie Hoškové, která organizuje farmářské trhy v Šumperku, způsobí EET velké problémy. "Malí prodejci nebudou mít finance na nákup zařízení na EET. Problémy tady budou mít se signálem internetu, takže po skončení trhu budou údaje pracně nahrávat do systému z domova," řekla Hošková. EET tak podle ní může farmáře a regionální výrobce potravin odradit od účasti na trzích. "Například zahrádkáři si kvůli tomu, aby mohli v sezoně prodat svoje přebytky, nebudou na dva měsíce pořizovat zařízení na evidenci tržeb. Je to zbytečná komplikace. Daňové úniky jsou hlavně u velkých firem, ne u drobných prodejců," řekla Hošková. Negativního dopadu zavedení EET se obává také organizátorka farmářských trhů v Hranicích Marie Caletková.

Mluvčí ministerstva financí Kateřina Vaidišová dnes řekla, že farmáři, kteří prodávají vlastní produkci, budou tržby elektronicky evidovat nejdříve od února 2018. "Trh tedy bude mít dostatek času na přípravu vhodných řešení pro tento typ prodeje. V případech, kdy na farmářských trzích lidé prodávají své přebytky ze zahrádek a nejedná se o příjmy z podnikání, příslušné tržby evidenci podléhat nebudou," uvedla.

Prodejci si podle MF budou moci vybrat, zda k evidenci tržeb použijí pokladny, tablety či mobilní telefony. "Každý podnikatel tak bude mít možnost zvolit si řešení, které je pro něj nejjednodušší a nejlevnější. U nejmenších podnikatelů půjde jednorázově maximálně o několik tisíc korun. A nejmenší subjekty, které zaplatí daně, nebude pořízení zařízení stát nic. Náklady na vybavení si totiž díky slevě na dani ve výši 5000 korun odečtou od daně z příjmu," upozornila Vaidišová.

Zaevidování tržby podle Vaidišové nezabere víc času než platba kartou a prodejcům kromě pořízení internetu nevzniknou další měsíční náklady navíc. "Výjimečně, pokud by se trhy konaly na místě, kde je prokazatelně problém s připojením k internetu, lze požádat finanční správu o zjednodušený režim a data zasílat do pěti dní," dodala Vaidišová.