Polské slovo „awaria“ se překládá jako nefunkčnost, porucha, výpadek (dodávek) nebo havárie. Na pumpě Orlen v polských Hlubčicích nebylo možné 1. října koupit benzin natural ani naftu. Orlen na stojanech vyvěsil omluvu, že problém způsobila „awaria“ distributora.

Ve stejný okamžik v Krnově, který leží dvacet kilometrů od Hlubčic, čerpací stanice Benzina/Orlen prodávaly benzin i naftu za 32,90 korun. A v Bruntálu na pumpě Benziny/Orlenu svítila nabídka nafty za 39,90 a benzinu za 40,50 korun. Cenové anomálie se na čerpacích stanicích v česko-polském pohraničí objevují už delší dobu.

Záchrana pro spalovací motory. Tak jsou často označována syntetická paliva. Ilustrační snímek
Soumrak spalovacích motorů? Zachránit je mohou e-paliva, háček je ale v ceně

Ceny pohonných hmot v Polsku byly v posledních dnech rekordně nízké. Polsko má nyní nejlevnější palivo v Evropě. To je pravděpodobně důvod, proč české pohraničí zažívá cenové turbulence. Češi i Poláci se připravují na situaci, že pohonné hmoty neudrží rekordně nízké ceny už moc dlouho. Problémy se zásobováním čerpacích stanic jsou spojené s nadměrnou poptávkou. Nepřehledná situace v pohraničí gradovala v neděli 1. října 2023.

Zatímco v Krnově se 1. října díky skokovému zlevnění benzinu tvořily fronty u pump Benzina/Orlen, ve stejný okamžik benzinka EuroOil na opačném konci Krnova zela prázdnotou. Natural za 40,20 a nafta za 39,70 korun u EuroOilu totiž byly o sedm korun dražší než u Benziny/Orlenu v Krnově.

V Hlubčicích suchá pumpa, v Prudniku bez omezení

Rekordní cenové rozdíly bylo možné 1. října pozorovat také mezi pumpami stejné firmy, tedy Benzina/Orlen, v Krnově a v Bruntálu. Protože v Hlubčicích na pumpě Orlenu byly stojany na natural a naftu nefunkční, mohli tu v neděli motoristé koupit leda kávu, LPG nebo prémiové palivo verva 98.

V nedalekém polském Prudniku ale 1. října fungovala pumpa Orlen bez jakéhokoliv omezení. V Prudniku byl natural i nafta za 5,99 zlotých (asi 32 korun) k dispozici bez front a bez jakýchkoliv limitů nebo omezení.

Situace na čerpacích stanicích v polském Prudniku 1. října 2023.Situace na čerpacích stanicích v polském Prudniku 1. října 2023Zdroj: Deník/František Kuba

Polská média celý víkend monitorovala situaci na čerpacích stanicích, které přestaly prodávat naftu a benzin s odůvodněním, že důvodem je „awaria“ (havárie, výpadek) distributora. Stejné nápisy jako v Hlubčicích se totiž objevily na pumpách Orlenu například ve Varšavě, Wałbrzychu, Piasecznu nebo Tarnówě, aby motoristům zdůvodnily, proč zde nenatankují naftu ani benzin.

Polská média řeší, zda „vyprodané palivo“ je totéž co „havárie“. Podle všeho se jedná o nový standard polského Orlenu pro označování výdejních stojanů v situacích, kdy je nedostatek paliva.

Ceny pohonných hmot na čerpacích stanicích v Polsku jsou po zdražení v Česku zase o něco výhodnější
Drahý benzin? V příhraničí žádný problém, Češi opět zamířili do Polska

Polský ekonom Sławomir Dudek upozornil, že Orlen v září rozeslal personálu čerpacích stanic e-mail s pokynem, jak se budou nově označovat stojany v případech nedostatku paliva. Místo "dočasný nedostatek paliva" by se měl při informování zákazníků užívat termín „awaria“.

Mluvčí polského Orlenu e-mail ze začátku září zdůvodnil tím, že tento pokyn reagoval na rekordní poptávku, která provázela konec letní propagační akce. „Během této doby došlo na některých stanicích k přechodnému (2 až 3 hodiny) nedostatku vybraných druhů pohonných hmot. Firma v reakci na to posílila logistiku, což umožnilo situaci rychle normalizovat,“ reagoval polský Orlen na dotazy polských novinářů z televize tvn24.pl.

Ceny pohonných hmot 1. října 2023:

Orlen/Benzina Bruntál, Opavská 21:
benzin natural: 40,50 Kč
nafta: 39,90 Kč

EuroOil Krnov, Opavská 924/106:
benzin 40,20 Kč
nafta 39,70 Kč

Orlen/Benzina Krnov, Čsl. Armády 2243/5
benzin 32,90 Kč
nafta 32,90 Kč

Orlen/Benzina Krnov, Albrechtická 2419/121
benzin 32,90 Kč
nafta 32,90 Kč

MOL Město Albrechtice, Krnovská 742/7
benzin 40,50 Kč
nafta 40,50 Kč

Orlen Hlubčice
benzin ani nafta nejsou na stojanech k dispozici

Circle K Prudnik
benzin: 6,07 zlotých
nafta 6,07 zlotých

Orlen Prudnik
benzin 5,99 zlotých
nafta 5,99 zlotých