Mezi oblasti, kde se oslabující koruna podepíše, patří třeba ceny zájezdů. „Letos to ještě nějak zvládneme, ale jestli se potvrdí prognózy, že by euro mělo vyšplhat nad 27 korun, tak bude nutné ke zvýšení cen přistoupit. Dotkne se to prakticky všech cestovních kanceláří. Poletí nahoru cena nafty, již nyní jsou pro nás například dražší poplatky, které platíme v zahraničí,” naznačuje majitelka dačické cestovní kanceláře Štefl-Tour Jaroslava Šteflová.

Pokračuje v tom smyslu, že lidé si pravděpodobně dražší letní dovolené pak odepřou. „Budou vyhledávat něco v tuzemsku a třeba v Maďarsku, kde ještě není euro,” dodala.

Pochopitelně se lidem zájezd prodraží i samotnou cenou eura. Dnes na tom bude lépe ten, kdo má doma nějaká eura schovaná. „Měl jsem od loňska něco z dovolené, ale euro stálo už kolem 23 korun, teď má vyšší hodnotu a pokud ještě poroste, tak se mi vyplatí je utratit. Docela dobře se za ně pak nakupuje v nějakém supermarketu,” sdělil Jaromír Vácha z Jindřichova Hradce.

Oslabující koruna je výhodná hlavně pro exportéry. Posledních dvanáct let koruna podle majitele Kasalovy pily v Jindřichově Hradci Bořivoje Kasala jenom posilovala. „To nás připravovalo o zisk. Je to problém exportních firem. Již i nyní hospodářskému výsledku naší firmy růst eura pomáhá, abychom se dostali do zisku,” říká Kasal. Doplňuje, že pro firmu, jejíž produkce jde ze 70 procent na export, je to velice dobrá zpráva.

„Dvanáct let se bráníme posilující koruně, děláme různá opatření. Vše, co je možné, nakupujeme v cizině, abychom nemuseli měnit eura za koruny, což je nevýhodné. Rovněž se bráníme tím, že nakupujeme moderní stroje a tím zvyšujeme produktivitu práce, protože zaměstnance musíme platit v korunách,” doplnil Kasal.

Česká koruna už není pro obchodníky atraktivní