Bance založené roku 1869 v hornorakouském Linci se vloni dařilo ve všech klíčových ukazatelích. Navýšila svůj zisk z úroků a provizí o více než sedm procent, zatímco její provozní náklady stouply o méně než šest procent. Poměr nákladů a výnosů poprvé prorazil hranici 50 procent, přičemž v Rakousku se průměrně pohybuje okolo 66 procent.

Celkový zisk Oberbank po zdanění vloni vzrostl o více než desetinu a překonal 200 milionů eur (více než 2,5 miliardy korun). Akcionáři se tak mohou těšit na tučnější dividendy – zatímco vloni inkasovali 65 eurocentů na akcii, letos to bude 90 eurocentů (přibližně 23 korun).

„Skvělý hospodářský výsledek není jen krátkodobým výkyvem“, je přesvědčen člen představenstva Josef Weissl. Poukázal na to, že zisk banky roste již osmým rokem v řadě průměrným tempem 11 procent ročně.

Motorem příznivého vývoje byl podle představitelů banky především prudký nárůst úvěrů, zvýšení objemu spravovaných finančních prostředků o desetinu, nízké náklady na rizika a změny v pobočkové síti. Podíl nesplácených úvěrů banky poklesl na 2,6 procenta.

Oberbank otevřela v Praze svou 21. českou pobočku. V Maďarsku přibyly ke stávajícím devíti pobočkám hned tři, zatímco v Horním Rakousku dvě pobočky zanikly. Celkový počet poboček Oberbank se tak meziročně zvýšil ze 159 na 161. Letos banka plánuje expandovat do Bádenska-Württemberska a Saska. Má totiž v plánu stát se nejvíce zastoupenou rakouskou bankou v Německu.