Vyplývá to z predikce, kterou včera zveřejnil výkonný ředitel letiště pro neletecký obchod Jiří Petržilka. „V průběhu letních měsíců července a srpna se přiblížíme rekordní hranici dvou milionů odbavených cestujících měsíčně,“ řekl.

Důvody nárůstu jsou dva. jednak roste počet zahraničních turistů, jednak se více na cesty vydávají i Češi, a to například na prodloužené víkendy. „Kdyby nás neomezovala infrastruktura, nárůst by mohl být ještě vyšší,“ dodal Petržilka.

Letiště Praha včera spolu s ING Česká republika vedle očekávaného počtu cestujících a novinek pro letní sezonu představilo i průzkum toho, co Češi očekávají od cestování a jejich vztahu k letecké dopravě. Vyplývá z něj, že tři čtvrtiny obyvatel České republiky do ciziny táhne především touha po poznání a tři pětiny i snaha nabýt nové zkušenosti.

Naopak je pořád odrazuje nutnost komunikovat v cizím jazyce. Tuto možnost uvedlo 35 procent respondentů průzkumu, který proběhl letos v květnu. „Většinou se to týká lidí mezi 40 až 65 roky,“ konstatoval Radek Sedlář z ING ČR. Naopak více než polovina mladých lidí před třicítkou cestuje právě kvůli poznávání cizích jazyků.