V období od března 2016 do konce letošního února bylo vyhlášeno 15 733 osobních bankrotů. V meziročním srovnání jde o pokles o 883 bankrotů, tedy o pět procent. Počet návrhů na osobní bankrot se ve stejném období snížil o osm procent, když dosáhl 18 387, tj. o 1 582 méně než v předešlém období.

Počet návrhů na osobní bankrot za období 12 měsíců se stále snižuje a aktuálně je nejnižší od března 2012. Podobně nízký je počet vyhlášených bankrotů za uplynulých 12 měsíců, který je nejnižší od září 2012.

Z bankrotů firem a podnikatelů lze vyčíst určitý trend

"Únorové počty bankrotů nijak nevybočují z čísel typických pro poslední měsíce. Ale v dlouhodobém srovnání bankrotů v období posledních 12 měsíců můžeme vidět rozdílné trendy mezi bankroty obchodních společností a bankroty podnikatelů. Zatímco bankroty obchodních firem jsou již pravděpodobně blízko svého dna a jejich počet se již dále nesnižuje, počet bankrotů podnikatelů za uplynulých 12 měsíců stále klesá," uvedla analytička Czech Credit Bureau (CRIF) Věra Kameníčková.

V únoru bylo podáno 135 návrhů na bankrot obchodních společností, o 15 více než v lednu. Zároveň bylo podáno 666 návrhů na bankrot fyzických osob podnikatelů, což bylo o 40 více než v předchozím měsíci.

Z hlediska hlavních odvětví bylo v únoru nejvíce bankrotů obchodních společností vyhlášeno v průmyslu (20 bankrotů), v obchodu (16) a v oblasti nemovitostí a pronájmu strojů (11). Nejméně se jich naopak vyskytlo v odvětví zemědělství a dobývání (jeden) a v ostatních službách (tři bankroty).

Z hlediska krajů bylo nejvíce bankrotů vyhlášeno v Praze (33 bankrotů) a v Jihomoravském kraji (12). Žádný bankrot nebyl vyhlášen v Jihočeském a Královéhradeckém kraji.

Bankroty fyzických osob podnikatelů byly v únoru nejčastěji vyhlašovány v Ústeckém kraji, kde jich bylo vyhlášeno celkem 74, a v Moravskoslezském kraji, kde šlo o 66 bankrotů. Nejméně to naopak bylo ve Zlínském kraji (14 bankrotů), v Pardubickém kraji a na Vysočině (17).

Čtěte také:

Prokleté dluhy: zbankrotovalo už 100 tisíc lidí. Čeká je pět let živoření
Počet bankrotů podnikatelů v listopadu klesl o 53 na 523
V červenci bylo vyhlášeno nejméně osobních bankrotů od října 2011