Kvůli chybějícím zakázkám vyšle společnost OSRAM v termínu jarních prázdnin mezi 21. a 25. únorem část zaměstnanců na dovolenou. Volno si musí vzít zejména pracovníci z provozu wolframových drátů a spirál, který není plně vytížen.

„Jak již bylo řečeno, jedná se o výkyv v poptávce. Výroba Display/Optic je velmi dobře vytížena, výroba wolframových drátů a spirál plně vytížena není,“ řekl Deníku Martin Kocourek, vedoucí oddělení marketingu společnosti OSRAM. Společnost chce využít právě termínu blížících se jarních prázdnin, částečně snížit výrobu a zaměstnance z nevytížených pracovišť nechat doma. „Ano, část našich zaměstnanců z nevytížených výrob pošleme na dovolenou,“ potvrdil Martin Kocourek.

O spirály je nyní menší zájem

Společnost OSRAM, jeden z nejvýznamnějších zaměstnavatelů na Bruntálsku, plánuje výrobu podle požadavků dalších závodů výrobní skupiny. Výrobní proces má své cykly a občas i výkyvy, stejně jako v jiných letech.

„V tuto chvíli je poptávka po drátech a spirálách nižší, než jsme čekali. Ale výroba samozřejmě stále pokračuje,“ uvedl Martin Kocourek. Vedoucí zároveň vyvrátil spekulace, že v únoru jede bruntálská fabrika pouze na pětatřicet procent.

Zaměstnanci mají informaci, že si v případě potřeby během letošního března budou muset vybírat vždy v pátek dovolenou kvůli nedostatku práce. „Dnes mohu říci, že vše bude záležet na dalším vývoji objednávek z výrobních závodů skupiny OSRAM,“ pokračoval Martin Kocourek. V případě přetrvávající nižší poptávky pracovníci nevytížených pracovišť čerpat v průběhu března řádnou dovolenou vždy v pátek opravdu budou.

Obávat se mohou ti zaměstnanci, kteří nejsou ke společnosti OSRAM vázáni pracovní smlouvou na dobu neurčitou. „Z dlouhodobého pohledu budeme zvažovat, zda prodloužit jejich smlouvy na dobu určitou. Ale to je normální vývoj v každé společnosti,“ informoval Martin Kocourek.

Výkyvy ve výrobě

OSRAM je mezinárodní společnost. Sleduje a reaguje na tržní nabídku a poptávku. Situace, která nastala nyní, je zapříčiněna právě výkyvy mezi výrobou a prodejem.

„Abychom na světových trzích obstáli, je nutné zvyšovat produktivitu. Jestliže se poptávka po drátech a spirálách opět zvýší, přijmeme nové zaměstnance,“ slíbil Kocourek.