Předseda Základní organizace OS KOVO v ostravské huti Petr Slanina dnes ČTK řekl, že nový vlastník o situaci s odboráři jednal a je skutečně důsledkem stavu na trhu.

Ostravská huť má i s dceřinými společnostmi 6300 zaměstnanců. Vyrábí ocel pro stavebnictví, strojírenství i petrochemický průmysl, je českým lídrem ve výrobě silničních svodidel a trubek. Kromě českého trhu dodává své výrobky do více než 40 zemí.

Skupina Liberty Steel převzala řízení podniku počátkem července, kdy byl dokončen prodej huti původně vlastněné skupinou ArcelorMittal indického miliardáře Lakšmího Mittala. Proces prodeje podniku byl složitý a odbory vůči němu měly výhrady. Odboráři se obávali, že prodej může huť trvale poškodit. Při převzetí huti novým vlastníkem ale uvedli, že jejich obavy jsou menší než na začátku prodeje. Kapacita výroby podniku je 3,6 milionu tun oceli, v současnosti vyrábí ročně 2,2 milionu tun.

Nepříznivé měsíce

Podle generálního ředitele ostravské huti Ašóka Patila nebyly poslední měsíce pro ocelářský průmysl v Evropě příznivé a huť na ně musí reagovat dočasným snížením výroby. "Cena poplatků za CO2 jen za poslední rok a půl stoupla o 264 procent, cena rudy se od počátku roku zvýšila o 65 procent, dovoz levné oceli vzrostl o 13 procent a dosáhl čtvrtiny celkového objemu spotřeby oceli v EU. A navíc Evropská komise nyní navýšila kvóty na dovoz oceli o dalších pět procent, navzdory už tak složité situaci na trhu a oslabujícím ekonomikám EU," uvedl Patil.

Podle mluvčí podniku dovoz levné oceli do Evropy vzrostl meziročně na 39,2 milionu tun, přičemž celková spotřeba oceli v EU loni činila 164 milionu tun. "Každá čtvrtá tuna spotřebovaná v Evropě je vyrobena ve třetích zemích, kde výrobci nemusejí dodržovat žádné emisní limity, ani nejsou součástí programů na snižování produkce CO2, tudíž vyrábějí s podstatně nižšími náklady. V prostředí, kde nemáte nastavena stejná pravidla pro všechny účastníky soutěže, je dlouhodobě těžké konkurovat," uvedl Patil.

Konzultace s odbory

Slanina ČTK řekl, že vedení podniku aktuální situaci s odbory konzultovalo. "Bohužel ta situace je špatná, ale je to otázka trhu. Nevnímáme to, že by to byl problém převzetí firmy, ale vnímáme to vyloženě jako problém trhu ve všech evropských hutních podnicích," uvedl Slanina. Dodal, že navýšení kvót na dovoz oceli je nepochopitelný krok. "Je to něco, co je proti ocelářství a vnímáme to tak, že asi nějaké jiné lobby zapracovalo. Je to likvidace ocelářství v Evropě," míní Slanina.

Průměrný měsíční výdělek zaměstnanců ostravské huti loni činil 39 180 korun.

Huť nyní patřící do skupiny Liberty Steel je součástí globálního uskupení GFG Alliance britského podnikatele s indickými kořeny Sanjeeva Gupty.

Omezení výroby s novým vlastníkem nesouvisí

Vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) byl v pondělí ujištěn generálním ředitelem ostravské huti, že dočasné snížení výroby oceli není v důsledku změny vlastníka. Na dotaz ČTK to napsal premiér Andrej Babiš (ANO), následně to potvrdil i Havlíček. Do Ostravy v pátek pojede náměstkyně ministra průmyslu Silvana Jirotková, následně i Havlíček.

Firma dočasný pokles výroby zdůvodňuje růstem cen surovin i emisních povolenek a také dovozem oceli ze zemí mimo Evropskou unii, který považuje za neférový. Šéf huti Ašók Patil Havlíčkovi potvrdil, že důvodem je to, že evropští producenti ztrácí dech vůči asijské konkurenci, která neřeší problematiku spojenou se snižováním oxidu uhličitého či povolenkami. "Situaci řešíme s odbory, kteří potvrzují názor Liberty," napsal ČTK Havlíček.

Pokles produkce neovlivní podle mluvčí huti Barbory Černé Dvořákové zaměstnanost, ale pracovníci budou ve větší míře čerpat dovolené nebo budou přesouváni na jiné činnosti. Snížení firma dosáhne zpomalením tempa výroby, odstavení výrobních zařízení nechystá.

Babišovy obavy

"V každém případě hned v pátek jede do Ostravy za tímto účelem náměstkyně ministra průmyslu Jirotková a následně jede do Liberty do Ostravy i ministr Havlíček. Součástí návštěvy bude i podpis memoranda mezi ministerstvem průmyslu a Liberty o dalším investičním rozvoji společnosti, ministerstvo průmyslu by mělo mít i svého zástupce v dozorčí radě společnosti," uvedl Babiš. "Já do Ostravy pojedu na celodenní jednání 31. 7., do té doby bude vše připraveno," doplnil Havlíček.

Ostravská huť má i s dceřinými společnostmi 6300 zaměstnanců. Vyrábí ocel pro stavebnictví, strojírenství i petrochemický průmysl, je českým lídrem ve výrobě silničních svodidel a trubek. Kromě českého trhu dodává své výrobky do více než 40 zemí.

Skupina Liberty Steel převzala řízení podniku počátkem července, kdy byl dokončen prodej huti původně vlastněné skupinou ArcelorMittal indického miliardáře Lakšmího Mittala. Proces prodeje podniku byl složitý a odbory vůči němu měly výhrady. Odboráři se obávali toho, že prodej může huť trvale poškodit. Při převzetí huti novým vlastníkem ale uvedli, že jejich obavy jsou menší než na začátku prodeje. Kapacita výroby podniku je 3,6 milionu tun oceli, v současnosti vyrábí ročně 2,2 milionu tun.

Také Babiš v minulosti vyjádřil obavy ohledně prodeje. V květnu Hospodářským novinám řekl, že Liberty House není transparentní firma a že stát chce hutě koupit za korunu. Oslovení analytici tehdy Babišův nápad označili za populismus, odbory uvedly, že by převzetí hutí státem pravděpodobně přivítaly. Začátkem června předseda vlády při interpelacích ve Sněmovně mluvil o možném zástupci státu v dozorčí radě a memorandu.

"Situaci na Ostravsku sledujeme na denní bázi, angažujeme pro region zmocněnce ministra, nic nechceme podcenit, řešíme současně i vliv na region. Chystáme širší podporu podnikatelského prostředí, spojenou s rekvalifikacemi, zakládáním nových firem a pracujeme na změně hospodářské struktury celého regionu, podpoře malých a středních podnikatelů ad.," napsal dnes Havlíček.