Může obchodník vyžadovat, že platbu kartou umožní jen od určité částky, například sto korun?
Ano, obchodník může stanovit minimální částku, za kterou umožní platbu kartou. Má na to právo a karetní společnosti ho nijak nelimitují.

Šéf Asociace hotelů a restaurací Václav Stárek
Šéf hoteliérů: Karty bere sedmdesát procent restaurací. Kdo ne, přijde o hosty

Může majitel obchodu požadovat, aby při nákupu cigaret kartou musel zákazník nakoupit ještě jiný druh zboží, například zapalovač nebo žvýkačky?
Obchodníka zákon v tomto případě nijak neomezuje. „Cigarety jsou velmi specifické zboží, protože se jedná o kolkovaný produkt, u kterého obchodník nemůže ovlivnit cenu a zvýšit si marži,“ vysvětlil šéf společnosti Visa pro Českou republiku Petr Polák. Pokud tedy obchodník musí odvést z prodeje poplatek zhruba jedno procento, platba kartou se mu nemusí vyplatit.

Platební karty v Česku (2. čtvrtletí 2023)

• Počet vydaných karet: 13,9 mil.
• Počet platebních terminálů: 317 tis.
• Počet e-shopů akceptující karty: 17,8 tis.
• Počet platebních transakcí u obchodníků: 669 mil.
• Počet transakcí v e-shopech: 117 mil.
• Objem transakcí u obchodníků: 393 mld. Kč
• Objem transakcí v e-shopech: 109 mld. Kč

Zdroj: Sdružení pro bankovní karty

Při úhradě kartou v zahraničí terminály nabízejí placení ve vlastní měně, tedy v českých korunách. Je to výhodné?
V řadě případů se turistům může při platbě kartou v zahraničí ukázat možnost platby s konverzí nebo bez konverze. V takovém případě by měl turista zpozornět, když se na terminálu objeví nápis You may be charged in CZK.

„Platba s konverzí je na první pohled lákavá – platíme přeci vlastní měnou, českými korunami, nicméně bychom měli vědět, jaký je směnný kurz dané měny a zda je pro nás taková platba výhodná,“ upozornil odborník na platební styk České bankovní asociace Tomáš Hládek.

Pro téměř třetinu lidí je bankomat daleko a musejí kvůli výběru peněz vyrážet i několik kilometrů. Ilustrační snímek
Jen hotově, hlásí hospody. Třetina Čechů to však má k bankomatu kilometry daleko

Platby s konverzí totiž zpravidla nabízejí horší směnný kurz a navíc i vysoké poplatky místní banky nebo jiného zprostředkovatele. Tomáš Krásný ze společnosti Skip Pay dokonce doporučuje volit vždy tu možnost, kdy je v textu název místní měny.

Z čeho se skládají poplatky za platbu kartou?
Celková platba kartou se skládá ze tří částí.

  • Mezibankovní poplatek – provize, kterou obdrží konkrétní bankovní instituce, která vydala příslušnou bankovní kartu. U debetních spotřebitelských karet je poplatek vždy 0,2 %, u kreditních karet 0,3 %.
  • Poplatek karetní společnosti – provize, kterou obdrží konkrétní kartová společnost (například Visa nebo Master Card), která zpracovala platbu příslušnou kartou. Poplatek je například od 0,14 nebo 0,27 % podle karetní společnosti.
  • Ostatní poplatky – poplatky, které jsou rozděleny mezi bankovní instituce a ostatní společnosti, které se na zprostředkování platební transakce podílely, tedy poskytovateli platebního terminálu. Například společnost GoPay uvádí poplatek 1,76 % plus 3 koruny.

Ministerstvo průmyslu už tři roky nabízí podnikatelům, že jim bude rok platit platební terminály. Existuje tato možnost pořád?
Ano. Do konce března 2025 mohou obchodníci požádat o platební terminál až na rok zdarma a bez poplatků.

Zdroj: Youtube

Jak je to se spropitným při placení kartou - někteří číšníci tvrdí, že jim majitelé restaurací nedají spropitné placené kartou a prosí zákazníky o tuzér v hotovosti. Dokáže platební terminál „oddělit“ spropitné a řádnou útratu?
Je to stejný princip jako u placení spropitného v hotovosti. „Na terminálech je dokonce extra položka na spropitné. Takže technicky to není žádný problém,“ tvrdí prezident Asociace hotelů a restaurací Václav Stárek.

Karty vs. hotovost
Chcete platit kartou a nemůžete? Chcete platit hotově a považujete to za symbol svobody? V novém miniseriálu Deníku Karty vs. hotovost se reportéři podívají na různé aspekty obou možností. Jak se k placení staví banky, jak hospodští a majitelé malých obchodů, proč někteří karty berou, proč jiní ne. A také pohledem zákazníků. Je braní pouze hotovostí důkazem o nepoctivosti obchodníka? Má být právo na hotovost zakotveno v ústavě nebo v zákonech? Čtěte seriál Karty vs. hotovost.