Zisk po zdanění loni klesl na 33 milionů korun, předloni činil 34,7 milionu. Výsledky firmy řešila také dnešní valná hromada. Firma zaměstnává 125 lidí.

Letos bude Toma investovat asi 30 milionů korun do technologie čištění odpadních vod na čistírně odpadních vod v Otrokovicích a do energetických sítí. "Dále společnost předpokládá rozvojové investice v objemu asi 100 milionů korun do výroby a distribuce energií a v oblasti zpracování odpadů," uvedl ředitel společnosti Radek Heger.

Loni Toma investovala do nové trafostanice za 45 milionů korun a nové provozní haly k pronájmu za 20 milionů. Dokončeny byly také další projekty, nový vjezd do areálu pro nákladní vozidla, rekonstrukce parní sítě a vybudování sušárny kalů.

Toma navazuje na Baťovy pomocné závody

Toma navazuje na Baťovy pomocné závody, které zahájily v roce 1935 v areálu průmyslovou výrobu. Firma v areálu provozuje čistírnu odpadních vod, železniční vlečku, zajišťuje distribuci energie, zpracovává odpady, poskytuje také finanční leasing a pronajímá objekty ve Zlíně. V průmyslovém areálu podniká 130 firem, ve kterých je zaměstnáno téměř 3000 lidí. V roce 2013 se areál rozrostl o novou výrobní halu výrobce pneumatik Mitas.

"Společnost rozšiřuje svou činnost i mimo oblast Zlínského kraje a za tím účelem byla v roce 2015 založena nová dceřiná společnost Toma Recycling, a.s., která má provozovnu v Bohumíně a zabývá se recyklací PET plastů. Dále byla na konci roku 2015 zakoupena společnost Energzet, a.s., která vlastní a provozuje lokální distribuční soustavu elektrické energie v průmyslovém areálu Zetor v Brně," uvedl Heger.