Už jen tři týdny zbývají do dne, kdy se budou poprvé otevírat lahve se Svatomartinským vínem roku 2010. A vinaři se mají co ohánět. Kvůli nepříznivému počasí totiž do poslední chvíle nechávali hrozny ve vinicích, aby s podzimními paprsky načerpaly co nejvyšší obsah cukru a co nejlepší aroma. Nyní musí stihnout vyrobit mladé víno nejpozději do 27. října, kdy bude naposledy zasedat hodnotící komise.

„Bílé a růžové víno od sklizně po úplné prokvašení potřebuje minimálně tři týdny, červené kvůli odlišnému způsobu výroby dokonce týdnů šest. Vinaři sklízeli hrozny v hraničních termínech a nemohou si tedy dovolit jakoukoli komplikaci při výrobě,“ říká ředitel Vinařského fondu ČR Jaroslav Machovec.

Vinaři chtějí překonat loňský rekord

Takto hektickou přípravu na Svatomartinská vína podle něj vinaři nepamatují, přesto si nasadili vysokou laťku a chtějí překonat loňský rekord, kdy vyrobili milion sto tisíc lahví se značkou Svatomartinské ví­no.

„Největší optimisti hovoří dokonce až o milionu šest set tisíc lahví,“ přibližuje plány vinařů Machovec. Jak dodal, letošní ročník přitom slibuje slabé výnosy, jež podle jeho odhadu dosáhnou jen přibližně poloviny desetiletého průměru.

Která vína nakonec budou moct nést označení Svatomartinská, se rozhodne sedmadvacátého říj­na.

„Výsledky hodnocení letošních Svatomartinských vín zveřejníme devětadvacátého října, kdy se teprve uvidí, nakolik vyšlo vinařům načasování,“ komentuje napjaté očekávání hlavní sommeliér Národního vinařského centra a organizátor hodnocení Svatomartinských vín Marek Babisz.

Ochutnávka na sv. Martina

První ochutnávka Svatomartinského vína je povolená každý rok od 11. listopadu.

Na svatého Martina se budou chtít pochlubit mladými víny i vinaři z Hodonínska. Jedenáctého jedenáctý v jedenáct hodin a jedenáct minut v Kyjově připraví k ochutnání přibližně dvacet vzorků svatomartinského z kyjovských, dubňanských, ježovských či čejkovických sklepů. Nejvíce ochutnávek bude 13. listopadu, a to na bzeneckých Svatomartinských slavnostech, které tam spojují i s přípravou svatomartinské husy. Ve městě se navíc utkají vojska tří císařů. Třináctého se budou koštovat vína i v Šardicích, Hovoranech a Čejči. Svatomartinským svátkem bude také druhý ročník Festivalu otevřených sklepů, ke kterému se 13. a 14. listopadu připojí obce Kyjovského Slovácka, jako jsou Kyjov, Milotice, Vlkoš a Vracov.