Dvě nejúspěšnější banky v projektu Zlatá koruna GE Money Banka a Raiffeisenbank se staly nezávisle na těchto výsledcích i nejúspěšnějšími bankami projektu hodnocení klientského ratingu OVB Vstřícná banka. Je důvodem této shody objektivnost a kvalita obou hodnocení nebo náhoda?

Jiný systém, jiný předmět, jiný projekt, ale stejné výsledky

Hodnocení OVB Vstřícná banka za I. čtvrtletí, kdy se nejvstřícnější bankou stala Raiffeisenbank, bylo vyhlášeno více než tři měsíce před vyhlášením výsledků Zlaté koruny. Vyhlášení nejvstřícnější banky za čtvrtletí druhé se uskutečnilo pouhý měsíc po zveřejnění výsledků Zlaté koruny. Je zřejmé, že výsledky obou projektů hodnocení bank, resp. jejich produktů probíhalo nezávisle.

Další skutečností je, že projekt Zlatá koruna se týká výhradně produktů bank a dalších finančních institucí, zatímco projekt OVB Vstřícná banka hodnotí přímo banky, tedy nejen jejich produkty, ale také opatření a další kroky, které banky v daném čtvrtletí uskutečnily, spolu s image dané banky, schopnosti komunikace apod. O to je zajímavější průnik a poměrná shoda v nezávislých hodnocení obou projektů.

Dvojice bank s trumfy v rukávě

V prvním čtvrtletí roku 2010 se jako první nejvstřícnější bankou stala Raiffeisenbank, která získala nejvyšší hodnocení ze sledovaných bank 65,1 %. Ve druhém čtvrtletí roku 2010 tuto banku na pozici Nejvstřícnější banky nahradila GE Money se 66,1 %, která byla ve druhém čtvrtletí velmi dobře vidět, přišla se zajímavými novými produkty a vstřícnými opatřeními vůči klientům.

Porovnali jsme výsledky OVB Vstřícné banky v jednotlivých čtvrtletích s výsledky projektu Zlatá koruna, která hodnotí výhradně finanční produkty nejen bank, ale i dalších finančních institucí. Při porovnání výsledků je zřejmé, že výsledky hodnocení klientského ratingu OVB Vstřícná banka a hodnocení produktů bank v projektu Zlatá koruna jsou ve velké většině v souladu. Tato skutečnost do velké míry potvrzuje objektivnost, profesionalitu a dobře nastavený systém hodnocení obou projektů.

V projektu Zlaté koruny se se svými produkty staly suverénně nejúspěšnějšími bankami GE Money Bank a Raiffeisenbank, které posbíraly ceny v největším množství kategorií soutěže.

GE Money: Jak hodnotila Zlatá koruna

Připomeňme, že nejvyššího ocenění dosáhla GE Money se svými produkty:

  • Internet Banka – nejvyšší ocenění v hlavní kategorii hodnocení veřejnosti
  • Konsolidace půjček – nejvyšší ocenění v kategorii úvěrů

Dále získala GE Money Bank třetí místo se svým produktem Konto Genius Business Aktiv v kategorii Cena podnikatelů
Třetí místo s produktem Kreditní karta s věrnostním programem bene+ v kategorii Platební karty

GE Money: Jak hodnotila OVB Vstřícná banka

Ve druhém čtvrtletí se GE Money bank stala s rekordně vysokým hodnocením 66,1 procent Nejvstřícnější bankou v hodnocení klientského ratingu OVB Vstřícná banka.

Raiffeisenbank: Jak hodnotila Zlatá koruna

Raiffeisenbank dosáhla nejvyššího hodnocení v projektu Zlatá koruna s těmito produkty:

  • eKonto – špičkové přímé bankovnictví – nejvyšší ocenění v kategorii elektronické bankovnictví
  • Podnikatelské eKonto Premium – nejvyšší ocenění v kategorii Podnikatelské účty
  • Podnikatelská rychlá půjčka – nejvyšší ocenění v kategorii Podnikatelské úvěry

Dále získala Raiffeisenbank třetí místo se svým produktem eKonto v kategorii Účty,
druhé místo s produktem Účelová variabilní hypotéka v kategorii Hypoteční úvěry
třetí místo s produktem Nízká splátka – konsolidace úvěrů v kategorii Úvěry

Raiffeisenbank: Jak hodnotila OVB Vstřícná banka

V prvním čtvrtletí se Raiffeisenbank stala Nejvstřícnější bankou, když obdržela hodnocení ve výši 65,1 procent.
Uvedená shoda ve výsledcích obou projektů dokazuje, že produktová nabídka banky a její kvalita se do velké míry odráží i v dalších aktivitách banky, jako je komunikace produktu, jeho propagace a s tím související image banky a její přístup a vstřícnost ke klientům.

Kvalita a objektivnost hodnocení se stále zvyšuje

Porovnání výsledků projektů Zlaté koruny a OVB Vstřícné banky potvrzuje, že i odlišně pojaté projekty s rozdílným systémem hodnocení mohou přinést srovnatelné výsledky a tedy i vyšší důvěryhodnost těchto výsledků. Je velmi pozitivní, že existuje široké spektrum projektů hodnotících banky, které neustále s ohledem na kvalitu a profesionalitu hodnocení zlepšují systém svého hodnocení. Pokud se následně na sobě nezávislé soutěže a ankety shodují ve svých výsledcích, jako je tomu v případě Zlaté koruny a OVB Vstřícné banky, pak lze jen ocenit kvalitu a objektivní vypovídací schopnosti hodnocení ze strany těchto projektů.

O čem je Zlatá koruna a OVB Vstřícná banka

Již od března roku 2010 může veřejnost, banky i odborníci sledovat pravidelné čtvrtletní výsledky hodnocení bank OVB Vstřícná banka. Nové, unikátní, průběžné hodnocení bank nastolilo jiný systém hodnocení oproti dalším projektům hodnocení bank. Zatímco drtivá většina ostatních projektů je vyhlašována jednou ročně s více či méně průhlednými pravidly, nový projekt sleduje a hodnotí kroky bank pravidelně, kontinuálně v průběhu času a z hlediska systému hodnocení se tak jedná o klientský rating bank. Čím se ale zejména liší, že primárně nevytváří pořadí, ale zároveň je vidět hodnocení všech bank, nikoliv prvních tří, jak to bývá zpravidla u jiných anket. To zvyšuje nároky na objektivitu a otevřenost celého systému hodnocení.
Zlatá koruna působí již 8 let. V červnu letošního roku tak proběhl již osmý ročník této soutěže. V rámci slavnostního večera byly slavnostně vyhlášeny výsledky letošního ročníku soutěže Zlatá koruna. V rámci soutěže byly tradičně uděleny tři hlavní ceny – Novinka roku, Cena veřejnosti a Cena podnikatelů – a předána ocenění nejlepším produktům celkem v 15 kategoriích.

Výsledky OVB Vstřícná banka naleznete ZDE:

Výsledky Zlaté koruny naleznete ZDE:

Miroslav Zeman, manažer OVB Vstřícná banka
www.vstricnabanka.cz