Sklizeň se kvůli tomu oproti minulým rokům o několik týdnů opozdí. Potvrdil to majitel Jahodárny Brozany Pavel Rohlíček. „V sobotu jsme sklidili probírkou prvních 70 kilogramů jahod z plantáže u Doksan. Plodům chybí sluníčko, a tak do plné sezony vstoupíme až koncem prvního červnového týdne. Loni jsme začali sklízet v polovině května a zásobovali odběratele téměř 40 dnů, letos by to mohlo být do poloviny srpna,“ přiblížil.

Ještě o několik týdnů než u jahod se nejspíš oddálí sklizeň raných třešní. Sadům některých pěstitelů v regionu se sice vyhnuly jarní mrazíky, ale větší propad plodů zřejmě způsobí chladné počasí, při kterém byly včely méně aktivní při opylování.

„V loňském roce jsme třešně začali sklízet už 19. května, letos očekávám, že první plody nabídneme k prodeji až v druhé polovině června. Třešně z jednoho hektaru zvládneme sklidit vlastními silami, na meruňky, které pěstujeme na devíti hektarech, si pozveme brigádníky,“ uvedl Jakub Buřil z Horních Beřkovic.

I jinde hlásí pěstitelé zpoždění i škody. „V našich sadech jsme zaznamenali asi 70 procent mrazem poškozených květů u třešní a 40 procent u meruněk. Kvetení však bylo tak intenzivní, že skutečný propad plodů poznáme až po oteplení. Absenci včel při opylení částečně nahradili čmeláci, které nasazujeme do sadů už po několik let, ti se nám rozhodně osvědčili,“ sdělil ředitel ZD Klapý Otakar Šašek.

Menší úrodu než v posledních dvou letech očekává i sadař Jaroslav Boček z Držovic u Úštěku. „Švestky i rybíz odkvetly celkem dobře, ale teprve v těchto dnech začínám hodnotit propad vlivem nedostatečného opylení. Setkávám se s tím, že jeden strom mít zřejmě bude, sousední však vůbec ne. Přitom včelař úly přistavil přímo k sadu,“ vysvětlil sadař. „Méně očekávám i rybízu, který pěstuji na necelých 10 hektarech. První úrodu odhaduji na začátek července,“ dodal.

V sadech Ovocnářství Ploskovice – farma Petráskovi se pracovníci v těchto dnech věnují dokončování střihu, sekání trávy, hnojení a postřiku stromů proti chorobám a škůdcům. „Stromy odkvetly dobře, slibně se vyvíjí plody třešní, také u meruněk odhaduji průměrnou sklizeň. Všechny sady ale vydají úrodu až s desetidenním zpožděním, než tomu bylo v posledních letech,“ prozradila za ovocnářství Alena Petrásková. „Už před týdnem jsme chtěli ukončit prodej jablek z loňské sklizně, ale máme jich stále ještě dost uskladněných a v dobré kvalitě, proto prodej protáhneme nejspíš do konce června,“ doplnila.

Třešně za tři týdny

Jedním z největších pěstitelů třešní v Čechách je společnost MPG Global Fresh, která obhospodařuje na Litoměřicku 18 hektarů intenzivních třešňovek u Mlékojed a Polep. Majitel Mohsin Minto, rodilý Ind, si Česko zamiloval a zkouší u nás uplatnit sadařské zkušenosti nabyté v Belgii. Obě plantáže jsou vybaveny kapénkovou závlahou, osazeny řadou těch nejlepších odrůd třešní od těch nejranějších po pozdní a jsou chráněny sítěmi před kroupami a nálety špačků. První sad v Mlékojedech Ind založil už v roce 2005, polepský je mnohem mladší. Cílem majitele je zajištění postupné sklizně kvalitního ovoce po co nejdelší sezonu.

„Potřebujeme slunce, meteorologové ho slibují na příští dny. Pokud se to splní, odhaduji, že první plody třešní se zabarví do krásy za 15 dnů a dorostou ke sklizni k 20. červnu,“ vylíčil zástupce majitele Pritpal Singh. V prvních letech, než získal obchodní kontakty v Česku, majitel podniku exportoval úrodu do Belgie, od té doby téměř celá sklizeň zůstává na českém trhu. „Možná, že letos vypravíme jednu leteckou zásilku opět do Indie. Ke sklizni využíváme své zaměstnance, ale práci u nás najdou i brigádníci z blízkého okolí,“ sdělil Singh.

V příštích letech se chce Mohsin Minto věnovat i pěstování jablek. Udělal k tomu první krok, když si v Českých Kopistech na dvou pronajatých hektarech založil ovocnou školku se 40 tisíci stromky.