V úterý to řekl předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík. Průměrný Čech ročně sní 26 kilogramů jablek, což je nejvíce ze všech druhů ovoce.

Ovocnářům na začátku května zbývalo k prodeji posledních asi 2800 tun jablek, což bylo na úrovni 40 procent průměrné zásoby minulých pěti let v této době. „Z toho část jablek ani nešla na trh, ale byla určena na zpracování na dětskou výživu," poznamenal Ludvík.

V květnu se v Česku obvykle prodá téměř 10.000 tun jablek, v červnu je již spotřeba o něco nižší. Dovoz jablek je nyní hlavně z Itálie, Polska a Německa. Průměrná cena jablek v obchodech je pod 30 korunami za kilogram, na stejné úrovni byla i loni.

V červnu již podle Ludvíka zájem spotřebitelů o jablka tradičně slábne, protože jim konkuruje nabídka čerstvého ovoce, například třešní a jahod, a také čerstvé sezonní zeleniny.

Důvodem letošní nízké zásoby byl loňský propad sklizně jablek na pouhých 79.134 tun, což byla jedna z nejnižších sklizní za posledních 50 let. Úrodu tehdy zdecimovaly jarní mrazy, ovocnáři ztráty na tržbách za jablka a jiné ovoce odhadli na více něž půl miliardy korun.

Mrazy postihly ovocnáře i letos. Škody z mrazů z minulého týdne by mohly jít do stovek milionů korun. Více jsou mrazy postiženy peckoviny. Jádroviny, kam patří i jablka, mrazy letos zasáhly méně.