Zatímco o Vánocích klesla ropa Brent z říjnových 85 dolarů až na 50 dolarů za barel, nyní už se opět prodává za více než 60 dolarů. Prudké zlevňování na čerpacích stanicích v Česku tak potrvá nejspíš už jen pár dní.

Zatímco na začátku listopadu motoristé platili za litr benzinu i nafty v průměru téměř 34 korun, dnes se litr Naturalu 95 prodává průměrně za 31,30 korun a nafta jen o 45 haléřů dráž. „Důvodem prosincového propadu cen ropy byla obava obchodníků z citelného zpomalení globální ekonomiky, které by značně podvázalo poptávku po ropě,“ vysvětlil hlavní ekonom společnosti Czech Fund Lukáš Kovanda.

Brzký konec zlevňování

Zlevňování ropy tak živil zejména strach z další eskalace obchodní války mezi USA a Čínou. Po Vánocích se však tyto obavy částečně rozptýlily. Na základě dohody kartelu OPEC navíc Irák slíbil, že nebude zvyšovat svou těžbu černého zlata, Saúdská Arábie svůj vývoz dokonce snížila a cena ropy Brent se vrátila nad úroveň šedesáti dolarů za barel. Než se tento vývoj promítne do cen na českých benzínkách, mohou se podle Kovandy tuzemští motoristé těšit na další zlevnění pohonných hmot až o 25 haléřů za litr.

„V průběhu roku 2019 lze očekávat, že cena ropy bude mít spíše rostoucí tendenci a na konci letošního roku bude dražší než nyní,“ předpověděl server Kurzy.cz. Zároveň se domnívá, že záhy začne docházet ke sbližování cen benzinu a nafty a na jaře se benzin stane opět dražším z dvojice.