Podle České národní banky padesátihaléřové mince už dávno neplní funkci oběživa. Do ČNB se vrací jen asi deset procent ze 410 milionů vydaných padesátníků, což má svědčit o jejich nízké oblibě.

Bojíte se kvůli rušení padesátníků zdražování? Hlasujte v anketě (vpravo) a diskutujte (pod článkem)

„Je sice hezké, že budu mít v peněžence volněji, ale mám strach, že všechno bude dražší kvůli zaokrouhlování,“ neskrývá své obavy Hedvika z Chomutova. “Ono se řekne padesátník navíc, ale když to bude třeba u dvaceti položek, je to dohromady deset korun a to už je znát. Teď si vezměte, že takových nákupů udělám několik do měsíce,“ stěžuje si.

Podle námi oslovených ekonomů to ale s tím zdražování nebude tak horké, jak by se na první pohled mohlo zdát. Spotřebitelé jej údajně pocítí jen minimálně.

INFOGRAFIKA Konec padesátníků

„Plánované zrušení padesátihaléřů by podle mého názoru na ceny výrobků a služeb výrazný vliv mít nemělo,“ říká analytička společnosti Cyrrus Lucie Kunštátová. „Nejviditelněji se samozřejmě projeví u zboží, jehož cena se pohybuje v řádech korun. Na druhou stranu stejně jako to bylo po zrušení deseti a dvacetihaléřů se cena bude zaokrouhlovat až při placení za celkový nákup, nikoliv u jednotlivých položek zvlášť,“ vysvětluje.

Takovýmto způsobem bude například vypadat konec padesátníků v řetězci hypermarketů Tesco. Mluvčí společnosti Jana Matoušková Deníku uvedla, že ceny přímo na pultech zůstanou beze změny a zaokrouhlovat na koruny se bude až u pokladny.

Zrušení nikláků, naděje pro slevy

U některých obchodníků by se mohlo začít dokonce i mírně zlevňovat. Analytik společnosti Citco Tomáš Volf věří, že se díky zrušení padesátihaléřových mincí otevře prostor pro konkurenci, která se v konečném důsledku projeví snížením cen. „Obchodník totiž bude stát před zásadní volbou, zda jako většina zaokrouhlit nahoru, nebo naopak zaokrouhlit dolů a za cenu menších marží nalákat zákazníky,“ uvedl.

Zrušení padesátihaléřů by podle Tomáš Volfa nemělo mít zásadní vliv ani na makroekonomické ukazatele, jako je třeba kurz koruny.

Jak sám říká, česká měna už dávno reaguje jen na obchody spekulantů a zprávy typu „zrušení drobné mince“ ji naprosto míjejí.

O konci padesátihaléřových mincí se rozhodlo už vloni. Jedná se o poslední hliníkový drobný peníz, který nosili Češi v peněženkách. Desetníky a dvacetníky jejich „portmonky“ přestaly tížit už v roce 2003.

Padesátníky bude možná po 31. srpnu vyměnit ve všech bankách, a to až do 31. srpna následujícího roku. Od tohoto data, do roku 2014, je bude měnit jen Česká národní banka.