Ohroženy jsou i některé košty slivovice. Minimálně co do počtu vzorků. Na vině byl především nedostatek ovoce. Vždyť i sady společnosti R. Jelínek měly oproti roku 2013 hned o tři čtvrtiny menší úrodu.

„Málo trnek, málo jablek, meruňky žádné." To je dle něj důvod, proč pálenice na Slavičínsku skončily s činností mimořádně už v prosinci. Výjimku tvořil právě Hrádek. „I mezi tímto malým množstvím se však daly najít kvalitní vzorky," doplnil Petr Kubas. Stejné je to na druhé straně regionu.

„Slivovice je letos extrémně malé množství. Skoro nikdo nemá. Ani košt nebude," říká Jiří Charvát z Otrokovic. Za nedostatkem ovoce stojí řada faktorů. Někde to byl mráz, jinde zase dlouho deštivo. Své o tom ví například v Rudimově. Místní jablečné sady neměly rozhodně tak bohatou úrodu, na kterou jsou zde zvyklí.

„Bývá i lepší úroda. Něco pomrzlo a v době květu i hodně pršelo, takže včely nemohly tak intenzivně opylovat," prozradil důvody špatné sezony Stanislav Franc, starosta Rudimova.

Protože úrodu často ovlivňuje i lokální počasí jako mrazíky, bouřky či silný vítr, bývá běžné, že jedna vesnice je bez úrody a sousední zase neví, co s ní. Letošní neúroda šla však až na výjimky napříč téměř celým krajem. To potvrzují i v Sulimově, nejstarší pálenici na Kroměřížsku.

„Sezona pálení už u nás skončila v prosinci, ve srovnání s tou minulou byla velmi slabá. Třeba trnek se moc neurodilo. Nejvíce se pálilo z jablek. Co se týká letního ovoce, nejvíce byly zastoupeny meruňky, třešně a mirabelky," zhodnotil majitel Petr Daněk.

Stejné hlasy se ozývají i z lokalit na Slovácku.

„Nevím jak jinde, ale u nás nebyly ani na buchty, natož knedlíky," zhodnotil poslední ovocnou sezonu Roman Buček, starosta Lopeníku v Bílých Karpatech.

Ačkoli to nikdo oficiálně nepřizná, lidé si často vypomohli nakoupením ovoce například ze zahraničí. Jenže tuhle praxi zákon neumožňuje. I v každé pálenici je uvedeno, že kvas musí být výhradně z vlastní zahrady či sadu.

„Znám ale moře lidí, co to tak dělají. Kvas nakupují. Po loňské neúrodě se myslím jejich počet i rozšířil. Já mám naštěstí ještě 30 litrů z roku 2013. Loni jsem udělal jen jednu bečku mirabelek. Nic jiného jsem neměl," prozradil zahrádkář Martin Kubíček.

Slova domácích nadšenců potvrzují i profesionálové. Úroda v sadech likérky R. Jelínek meziročně poklesla o celých 75 %.

„Úroda v našich sadech byla na polovině našeho očekávání a odpovídala spíše neúrodě shodné i u drobných pěstitelů," potvrdil generální ředitel společnosti Pavel Dvořáček.

Deštivé léto a málo slunce se projevily i na kvalitě ovoce. Pro páleničáře je podstatná především cukernatost.

„Švestky byly sice větší, ale z pohledu cukernatosti jsme naměřili hodnotu o jednotku menší než v roce 2013. Pokud to shrnu, slivovice bude dobrá, ale bude jí málo," konstatoval generální ředitel vizovické likérky.

Vztah místních lidí k trnkám či chcete–li švestkám a ovoci obecně ilustruje vzpomínka z dětství Lucie Bukovanské, která pochází ze Vsetína.

„Když jsme si jako děti hráli na zahradě, kde byly spadlé trnky, vždycky nám babička říkala. Děcka, dávejte pozor, kam šlapete. Každá trnka, to je kapka slivovice," vzpomněla si rodačka z Valašska na babiččino moudro z dětství.