On-line reportáž ke koronaviru najdete ZDE

"Karanténa zásadně ovlivní až omezí chování lidí. Lidé byli zvyklí žít aktivní život, zčásti mimo domácnost. Nyní v důsledku vládních nařízení se musí co nejvíce zdržovat doma, nemohou také nakupovat offline nic jiného než jídlo, drogerii a v lékárnách," řekl dnes ČTK analytik portálu Capitalinked.com Radim Dohnal.

Nejvíce zasažené obory jako služby, maloobchod vyjma potravin, drogerie a dalších základních potřeb, turistický ruch, letectví, doprava, restaurace, ubytování, kultura, eventové agentury, školicí a vzdělávací společnosti, sport a wellness a osobní služby se podílí téměř deseti procenty na ročním výkonu české ekonomiky, doplnil analytik Raiffeisenbank Vít Hradil. Mnoho těchto činností navíc podniká v uspokojování momentálních potřeb lidí, a tudíž podle něj nelze očekávat, že by se jim tržby po odeznění epidemie vrátily.

Bezprostředně na epidemii mohou profitovat poskytovatelé takových služeb, které nahrazují nemožnost sociálního kontaktu. Tedy například poskytovatelé zábavy z domova (streamovací služby, počítačové hry, internetová kasina) či specialisté na vybavení pro práci na dálku (telekonference, cloudová úložiště), upozornil Hradil. Poptávka pochopitelně bude i po dovážkách všeho možného. "Není též tajemstvím, že v temných dobách se daří prodejcům alkoholu, ovšem obvykle nikoliv toho nejlevnějšího, jehož konzumenti mohou narážet na potíže s příjmem," podotkl.

Ze současné situace mohou týt zejména doručovatelské služby, které nahrazují předešlý dominantní způsob dopravy základního zboží, lidi na ulicích, míní analytik skupiny Natland Petr Bartoň. Ale týká se to omezeně sektoru dopravování základních životních potřeb (zejména potravin a léků), nikoli ostatního zboží. Dále benefitují firmy zprostředkovávající videokonference mezi zaměstnanci a nadřízenými. "V budoucnu tedy může přibýt pracujících z domova," poznamenal.

Z pracovních činností bylo na Západě, kde trvá nákaza déle, vidět velký boom v najímání pracovníků například pro doplňování regálů v obchodních řetězcích. Bartoň očekává, že spousta z nich se bude rekrutovat z řad vysokoškolských studentů, kteří nyní mají různé formy dálkové výuky.

Je podle něj třeba nezapomínat na poměrně zásadní sektor pracovníků v zahraničí. "Tak jako od nás často odjíždějí cizinci z pracovního trhu do svých domovů, tak se k nám vrací mnoho našich pracovníků ze Západu. Zda budou schopni nějak nahradit ty odcházející, je otázkou. Pokud ne, pak sektory spoléhající na zahraniční pracovníky na tom budou ještě o něco hůře," uzavřel.

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník