Ministerstvo pro místní rozvoj dosud k financování doporučilo 1730 projektů za 4,6 miliardy korun. Nyní mají úředníci na stole dalších 296 projektů za 900 milionů korun. Na všechny zájemce se tedy již nemusí dostat. „Budeme dále hodnotit a doporučovat projekty jen do hranice 5,5 miliardy korun, což je alokace výzvy,“ řekl Deníku Vilém Frček z ministerstva pro místní rozvoj.

Podle něho ale nemusí být situace beznadějná ani pro ty žadatele, na které se nyní peníze nedostanou. „Dotace na zateplování bytových domů se přesouvají na ministerstvo životního prostředí, konkrétně do národního dotačního titulu Nová zelená úsporám,“ uvedl Frček.

Vlaková souprava Leo Express.
Leo Express lepí děravou kasu. Nabízí k adopci sedačky ve vlaku

„Zároveň je možné dotaci zkombinovat s bezúročnou půjčkou programu Zateplování, který pro IROP administruje Státní fond podpory investic,“ uvedla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO).

Na modernizaci přesto podle Svazu českých a moravských bytových družstev (SČMBD) čeká asi 40 procent českých paneláků. „Jeví se jako nezbytné prodloužení termínu pro podání žádosti v rámci akt-uální výzvy,“ uvedl Martin Hanák ze SČMBD. „Bohužel v tuto chvíli platí to, že se na konci listopadu tato výzva uzavírá,“ řekl Hanák Deníku.

Žena za volantem. Ilustrační snímek
Na zkoušky čekají tisíce studentů autoškol. Kolem jízd ale panují nejasnosti

Příjemci dotace mohou být mimopražští vlastníci bytových domů, společenství vlastníků i bytová družstva. Na svůj projekt mohou získat částku mezi 300 tisíci až 90 miliony korun. Dotace může dosáhnout až 40 procent celkových výdajů na zateplení. Projekt ale musí být dokončen nejpozději v polovině roku 2023. Kromě samotného zateplení se dotace vztahuje i na rekuperaci a instalaci solárních fotovoltaických soustav nebo termických kolektorů.

Výše dotací je určována podle konkrétního případu. Závisí například na ploše zateplované konstrukce anebo na plánovaných úsporách energií. Žadatelé podle ministerstva pro místní rozvoj v průměru týdně žádali o 50 milionů korun.

Polovina nákladů

Zateplení domu spojené například s rekonstrukcí oken a výměnou nešetrného zdroje vytápění může obyvatelům domů ušetřit až polovinu nákladů na vytápění.

Kromě zkvalitnění životních podmínek se investice vyplácí také vzhledem k prodloužení životnosti objektu i zvýšení jeho hodnoty na trhu. „Nejenže dům působí jako nový a lidem se v něm lépe bydlí, ale také se zvyšuje hodnota nemovitosti, zpravidla o deset až patnáct procent,“ dodal Hanák.