Dow Jones index, který zahrnuje akcie třiceti největších podniků USA, se propadl o 4,6 procenta a index S&P 500, který sleduje 500 největších amerických firem, se propadl o 4,1 procenta.

„Od loňského podzimu investoři v rostoucí ekonomice doslova sázeli. Mohl za to solidní ekonomický růst, rostoucí zisky firem a stabilní inflace. Časy se ale zřejmě mění,“ uvádí strategický investor pro Mitsubishi Norihiro Fujito. Informovala o tom agentura Reuters.

Před včerejším pádem byly indexy neobvykle dlouho stabilní během více než 400 obchodních seancí (sessions), což je období od otevření do uzavření trhu.

Škoda Auto. Ilustrační foto.
Průmysl má za sebou úspěšný rok. Dařilo se i stavebnictví a maloobchodu

Podle některých analytiků za propad může nejistota investorů, kterou vyvolal nástup nového šéfa FED Jerome Powella. Ten je totiž znám svým přísnějším postojem k finančním trhům a jejich regulací.

Za spoušť má zásluhu také nárůst výnosů z amerických dluhopisů. Mzdy v USA se totiž zvyšovaly nejrychleji od roku 2009. Panovaly obavy o rostoucí inflaci a zvyšování úrokových sazeb.

„Fed bude muset nakonec zvýšit sazby. Pokud to neudělá, investoři začnou prodávat dluhopisy z obavy z inflace. Zisky korporací se sníží. Jinými slovy, ekonomika zpomalí,“ obává se strategický investor JPMorgan Yoshinori Shigemi.

Ilustrační foto
Němci ztrácí chuť na pivo. Jejich pivovary loni prodaly nejméně piva za 25 let

Od včerejška se investoři začali v panice některých akcií zbavovat. V USA svého majitele změnilo na 11,5 miliardy akcií. Průměrně se jich každý den prodá na 7,6 miliardy kusů.

„Oslabení zaznamenala většina světových trhů. Žádný ale v katastrofickém rozsahu. Investované peníze hodnotu významně neztrácejí,“ uvedl šéf investorů z Fidelity International James Bateman.

Co se týče pražské burzy, index PX ztrácí zhruba 2,2 procenta a spadl až na 1097,40 bodů. Nejvíce se propadly akcie developerského holdingu VGP N. V. (o 8,7 procenta), Vienna Insurance Group, likérky Stock Spirits, mediální společnosti CETV a energetického společnosti ČEZ.

Dolar se směrem k euru propadl přibližně o půl procenta.

Za dlouhodobý růst akciových trhů si přivlastňoval zásluhy americký prezident Donald Trump. Ten se k situaci zatím nevyjádřil.

Sklad amerického internetového obchodu Amazon v Dobrovízi u Prahy
Amazon musí ve Francii zaplatit 200 milionů eur. Korporát neplatil daně

Propad zasáhl další otevřené trhy ve světě

Německý Dax se po pěti měsících propadl o 6,6 procenta, francouzský Cac o 6,1 procenta po 11 měsících a londýnský FTSE o 4,8 po 14 měsících.

V Asii se index MSCI, který zahrnuje obchodování v asijsko-pacifickém regionu vyjma Japonska, propadl o 3,4 procenta. Pokles o 5 procent po sedmi letech hlásí Tchajwan. Hong Kong Seng Index se propadl o 4,2 procenta. Japonské Nikkei hlásí pokles 4,7 procenta.
Uzavřené burzy ale dominový efekt příliš nezasáhl. Šanghaj se propadla jen o 2,2 procenta.

Kapitol, sídlo amerického Senátu a Sněmovny reprezentantů.
Demokraté vydali zprávu o vyšetřování ruské kauzy. Trump musí rozhodnout
Ilustrační foto.
Bonusy na Wall Street letos podle odhadů stoupnou o 15 procent