Mezi nezaměstnanými se podle ní nejčastěji objevují absolventi škol a učilišť zaměřených na ekonomiku, administrativu, podnikání, gastronomii, hotelnictví anebo služby. 

„Naopak velké šance na získání práce v co nejkratší době po ukončení školy mají absolventi vysokých škol, především lékařských fakult, a technických oborů,“ dodává Beránková. Velká poptávka je také po vystudovaných řemeslnících, kteří jsou v Česku dlouhodobě nedostatkoví.

Šťastní technici

Absolventi se s koncem léta objevují na pracovním úřadu celkem pravidelně. Ještě v roce 2015 jich bylo dokonce dvakrát více. Ale přesto je zde jedna změna. Nezaměstnanost od té doby výrazně poklesla a počet volných míst přesáhl 316 tisíc. Zjednodušeně řečeno, místo najde každý, kdo netrpí výrazným fyzickým handicapem.

„Práce je! Jen lidé z nějakého důvodu pracovat nechtějí. Někomu se může zdát nabízená mzda nízká, někomu se může zdát práce daleko,“ míní analytik Vladimír Pikora ze společnosti Next Finance.

Problém je v nabídce, kterou pro mladé absolventy v nabídce Úřad práce má. „Zaměstnavatelé jim nabízeli prostřednictvím ÚP ČR celkem 76 tisíc volných pracovních míst. Nejčastěji se jednalo o pozice pro montážní dělníky, pomocné pracovníky ve výrobě, kováře, obsluhu pojízdných zařízení a výrobních strojů, pracovníky v oblasti nebo v informačních službách, skladníky nebo svářeče,“ říká Beránková.

Počkáme si

Mladým lidem tak nezbývá nic jiného, než si hledat práci jinak. Podle personalistů jim nahrává i současná situace, kdy se firmy o zaměstnance přetahují. a oni nemusejí vzít cokoliv. „Třeba lidé, kteří vystudovali specializovaný obor, nechtějí vzít jakékoliv zaměstnání a raději si počkají nějaký čas v evidenci Úřadu práce, než najdou to, co je baví,“ říká analytik Tomáš Dombrovský z pracovních portálů Jobs.cz a Práce.cz.

Neochota vzít jakékoliv zaměstnání se ale podle něj týká i dalších absolventů. Podobnou zkušenost má také Jiří Halbrštát z agentury Manpower. Absolventi podle něj zůstávají na pracáku až tři měsíce.

A to se netýká pouze vysokoškoláků. „Absolventi technických oborů a učilišť najdou práci velmi rychle, pokud chtějí zůstat v oboru. Velká část z nich své řemeslo nakonec dělat nejde kvůli finančním podmínkám,“ konstatuje Jiří Halbrštát.

Jak se vyvíjí nezaměstnanost
Úřad práce evidoval na konci září přes 224,3 tisíce nezaměstnaných. To je o 6,1 tisíce méně méně než v srpnu a o 60,6 tisíce méně než před rokem. Zároveň jde o nejnižší zářijovou hodnotu od roku 1996. Míra nezaměstnanosti klesla ze 3,1 na 3,0 procenta.

Volných míst zaměstnavatelé prostřednictvím úřadu nabízeli přes 316,1 tisíce, z toho 16,3 tisíce mimo pracovní poměr, tedy na dohodu. „Do nového zaměstnání nastoupilo téměř 33 300 lidí. Zájem ze strany firem je především o technické profese na dělnických, ale i vyšších pozicích,“ říká generální ředitelka úřadu Kateřina Sadílková.