V posledních letech Paramo prohlubovalo ztrátové hospodaření. „Špatné hospodářské výsledky byly způsobeny mimo jiné nepříznivým ekonomickým prostředím, nízkými rafinérskými maržemi, rafinérskou nadprodukcí v Evropě, ale také malou komplexností a kapacitou pardubické rafinerie," uvedl generální ředitel Parama Milan Kuncíř.
Zpracování ropy zastavilo Paramo už v květnu, nyní firma rozhodla, že provoz neobnoví. Paramo uvedlo, že propuštěným zaměstnancům pomáhá s hledáním práce na Pardubicku.
Počátkem roku v podniku pracovalo 631 lidí. Na jaře se jejich počet snížil na 626, k 30. červnu společnost zaměstnávala 600 pracovníků, uvedla mluvčí Parama Jana Iovlevová. Podle ředitele krajské pobočky Úřadu práce Petra Klimpla nebude uplatnění propuštěných zaměstnanců snadné. „Vzhledem k tomu, že pracovali v Paramu delší dobu a mají jednostranné zaměření, bude jejich umístění obtížnější," řekl. Společnost navrhla některým pracovníkům, aby přešli do závodu v Kolíně. Pro další se snaží najít místa v chemických firmách v Pardubicích. Na konci května dosahovala míra nezaměstnanosti v Pardubickém kraji 7,5 procenta, na Pardubicku byla o 1,4 procentního bodu nižší. Údaje za červen dosud nejsou známé.
Rafinérský segment v Česku se v poslední době potýká s ekonomickými problémy. Unipetrol loni vykázal ztrátu téměř šest miliard korun. Kvůli Paramu snížila firma hodnotu fixních aktiv v hodnotě 1,7 miliardy korun.
Ropu bude Unipetrol nadále zpracovávat ve svých rafineriích v Litvínově a v Kralupech nad Vltavou. Asfalty bude Paramo vyrábět ze surovin dovážených z litvínovské rafinerie.
Unipetrol se zaměřuje na zpracování ropy, distribuci pohonných hmot a petrochemickou výrobu. V roce 2005 se společnost stala součástí polské skupiny PKN Orlen, která je největším zpracovatelem ropy ve střední Evropě.