Plavidlo nazvané Sea Bubble (Mořská bublina) je opatřené dvojicí ližin a malými turbínami, které umožňují, aby se vlastní kabina vznášela těsně nad hladinou. Iniciátorem "bubliny" je nadšený mořeplavec a konstruktér Alain Thébault, který se již proslavil takzvanou hydroptérou, konstrukčně připomínající plachetnicový katamarán. S tou před osmi lety překonal se svým týmem pomyslnou rychlostní hranici 50 uzlů (zhruba 92 kilometrů za hodinu).

Zdroj: Youtube

"Bubliny" budou mít skromnější cíl - rychlost do 20 kilometrů za hodinu. Měly by ale umožnit pohodlnou převoznickou nebo vyhlídkovou přepravu po řece, což je nápad, který se líbí pařížské radnici a který by v případě úspěchu v metropoli na Seině mohl oslovit i další města. Energii mají dodávat elektrické baterie dobíjené solárními panely, takže jde zároveň o ekologicky šetrné zařízení.

Podle Thébaulta se začátkem února uskuteční první praktické zkoušky s cílem prověřit stabilitu stroje. V červnu by pak pět až deset "bublin" mělo být nasazeno do zkušebního provozu.

Čtěte také: Nové taxi v Brně? S křídly a vrtulemi