Na nábřeží Havránka střídá osm kapitánů, kteří se za chvíli nalodí a vezmou cestující na okružní jízdu po přehradě. „Vypadají jako piloti. Hrozně se mi líbí jejich uniformy a mám moc rád lodě, tak jednou budu asi taky kapitán,“ vysvětluje osmiletý Petr Zelenka. Svou náklonnost k dopravnímu podniku ukazuje i pěti balónky s jeho logem.

Majáles v Praze.
První máj pohlídají těžkooděnci i policisté se psy a na koních

Hned po nástupu kapitánů ho maminka táhne do dlouhé řady, kde lidé čekají na první letošní plavbu parníkem. Velkým lákadlem pro ně je i to, že je krátká okružní cesta zdarma. „Mám to dneska jako takový výlet, abych si odpočinula. Navíc svítí slunce, tak proč se ještě neprojet po prýglu,“ říká sedmasedmdesátiletá Jana Klemperová, zatímco si s pivem v ruce užívá klidné dopoledne.

Zájem o první projížďku je obrovský, kapitáni musí usměrňovat lidi a slibovat jim, že hned za nimi přijede další loď, která je naloží. Jedním z uniformovaných mužů, kteří lodě řídí, je i Michal Kocourek. „Začínal jsem v osmnácti letech jako lodník a už pět let dělám kapitána. Mám to ale spíš jako koníček, bydlím totiž přímo u přehrady a baví mě jezdit v tak nádherném prostředí,“ vypráví.

Ilustrační foto.
Počátek května bude chladný. Od poloviny měsíce začnou teploty stoupat

Nejtěžší jsou podle něj plavby ve špatném počasí. „Když je silný déšť nebo vítr, je přistání na můstcích složitější,“ přiznává Kocourek.

Když se lodě vrací, nejvíc nadšené jsou děti, kterých na lodích byla většina. „Škoda, že to nebylo delší, moc se mi líbily vlny, které loď dělala. Určitě pojedeme příští víkend znova, uděláme si totiž výlet na hrad,“ prozrazuje dvanáctiletá Anna Kňůrová.

Od půl dvanácté parníky začaly vozit cestující za peníze, přestože zástupy lidí už značně prořídly, pár nadšenců, kteří zůstali, se našlo. „Přijeli jsme z druhé strany města a když je tak krásně, ještě tady zůstaneme. Děti se podívají na lodě a až se najíme, vyrazíme na hrad Veveří,“ přibližuje plány pětičlenné rodiny Brňanka Jana Válcová.