Nová BVP by české armádě mohly dodat firma BAE Systems, která sídlí ve Švédsku, španělský General Dynamics European Land Systems nebo dvě německé společnosti PSM a Rheinmetall Landsysteme.

Ilustrační foto
Obrana opět nakupuje. Uzavřela smlouvu na 80 aut pro chemiky za pět miliard

BAE Systems vyrábí vozidlo CV90, General Dynamics European Land Systems stroj Ascod a Rheinmetall Landsysteme vozidlo Lynx. Německé konsorcium PSM, tedy společný podnik společností Krauss-Maffei Wegmann a Rheinmetall Landsysteme, nabízí bojové vozidlo Puma.

"Chceme být transparentní, a proto mohu potvrdit, že projekt náhrady BVP postoupil dneškem do další fáze. Kolegium jednohlasně souhlasilo s tím, že oslovíme čtyři potenciální dodavatele," sdělil ČTK Metnar.

Největší zakázka armády

Dodal, že o bližších podrobnostech bude informovat nejprve vládu, poté se základními parametry seznámí veřejnost. "Jde o největší zakázku naší armády, ke které přistupujeme velmi zodpovědně, je pro ni vyčleněn speciální tým a i já tomuto projektu věnuji maximální pozornost," poznamenal Metnar.

Vládu by měl ministr s informací o zakázce seznámit do konce roku. Nejvhodnějšího dodavatele by mohlo ministerstvo vybrat v prvním čtvrtletí příštího roku, smlouva by pak byla podepsána v létě 2019. První stroje by mohli vojáci dostat v roce 2020.

Ilustrační foto
Ministerstvo obrany nakoupí šest desítek vozů Tatra. Zaplatí za ně 760 milionů