Podle partnera společnosti Ondřeje Průši jednal Paypal naprosto nevyzpytatelně. „V podstatě veškeré finance zablokoval ze dne na den v okamžiku, kdy už jako rezervu blokoval osm milionů korun," vysvětlil pro Denik.cz Průša.

Celkem PayPal firmě z pražského Karlína koncem listopadu preventivně zadržel jeden milion dolarů (25,7 milionu korun). „Protože to bylo ze dne na den, způsobilo nám to docela potíže – přes Paypal jsme platili dodavatelům, abychom nemuseli dělat měnové konverze," upřesnil Průša.

Čtěte také: Kybernetické útoky způsobily výpadky stránek twitteru, Spotify i PayPalu

Důvodem, proč se PayPal takto zachoval, je specifický systém dodávek české firmy. Ta pracuje s takzvaným odloženým shippingem, což znamená, že dodává tiskárny třeba až sedm týdnů po zaplacení, s čímž však podle Průši klienti souhlasí.

Prusa Research totiž příliš rychle roste a nestíhá plnit objednávky rychleji. „Paypal to ale považuje za rizikové, přestože má zákazník 180 dní na to, aby případné nedodání zboží reklamoval," vysvětlil Průša. Americká platební společnost podle něj nebyla schopná dát k situaci jakékoli relevantní informace. Její zástupce dokonce pražské firmě sdělil, že je to pro její dobro.

Rizikoví podvodníci

Od té doby, co se případ v závěru loňského roku v zahraničí medializoval, se však situace o něco zlepšila, PayPal začal lépe komunikovat a odblokoval část financí. Přesto ale současný stav má k ideálu daleko. Algoritmy PayPalu pořád vyhodnocují českou firmu jako rizikovou, blokují se peníze, čímž PayPal, alespoň jak se domnívá, chrání své zákazníky.

„Prostě jsme pro ně rizikoví, potencionální podvodníci. Očividně nemají dobré interní procesy, jak se chovat k firmám, co extrémně rychle rostou," uvedl partner výrobce 3D tiskáren.

Prusa Research sice začal hledat jiné platební nástroje, pro některé země ale nemá žádnou jinou rozumnou alternativu než PayPal. Ten tak momentálně firmě z Karlína zadržuje kolem 1,5 milionu dolarů (38,5 milionu korun).

Přečtěte si: Z Karlína do Las Vegas: český výrobce 3D tiskáren vystavuje na CES

Pražská společnost nyní zažívá, stejně jako celá branže 3D tisku, bouřlivý rozvoj. Její tiskárna Prusa i3 MK2 dokonce zvítězila v testu prestižního časopisu MAKE. Ještě v roce 2015 firma vykázala tržby ve výši 25 milionů korun a loni to bylo již 240 milionů. „Nyní prodáváme tiskárny za zhruba 60 milionů korun měsíčně," dodal Ondřej Průša.

Firma používá PayPal proto, že je podle Ondřeje Průši extrémně těžké mít platební metodu, která funguje po celém světe. Kvůli vysokým poplatkům při platbě do zahraničí a možnému zpoždění nestačí ani bankovní převod.

Špatná zkušenost karlínského výrobce s PayPalem není ojedinělá. Podle serveru 3dprintingindustry.com měl stejné problémy i australský výrobce 3D tiskáren Gizmo. S blokováním peněz se údajně potýkala například i jihokorejská firma OWL Works 3D.