Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pekergin, majitel sítě Eiffel Optic: Brýle ze supermarketu nejsou konkurencí

Praha – Jeho rodiče měli lékárnu a spolu s ní i optiku. Pro Eyüpa Pekergina (původem z Turecka) tak podnikání v optice bylo jasnou volbou. První provozovnu otevřel v Praze už v roce 1992 a dnes provozuje celorepublikovou síť 35 prodejen pod názvem Eiffel Optic.

25.4.2016
SDÍLEJ:

TADY TO ZAČALO. První provozovnu otevřel Eyüp Pekergin (na snímku s manželkou Andreou) v centru Prahy v Ječné ulici. Dnes je na 35 místech v Česku a na každé pobočce je k dispozici přes 3000 odlišných modelů dioptrických či slunečních brýlí. Foto: Eiffel Optic

Kdy jste začali podnikat?
Firmu Eiffel Optic jsme založili na podzim roku 1991. Svoji první prodejnu jsme otevřeli v květnu roku 1992 v Ječné ulici v Praze 2. Postupně jsme pak začali otevírat další pobočky. V počátku se jednalo pouze o kamenné prodejny v centru Prahy. Naší společnosti se podařilo získat prostory v samotném srdci Prahy, v ulici Na Příkopě nebo na Jungmannově náměstí. S novým trendem budování obchodních center na počátku jsme roku 1998 otevřeli prodejnu v prvním centru tohoto druhu v České republice – na Černém Mostě v Praze.

Proč jste se rozhodli zrovna pro brýle?
Moji rodiče vlastnili lékárnu, která byla spojená s optikou. Pohybuji se v tomto oboru odmalička, proto bylo jasné, jakým směrem se bude má profesní dráha v budoucnu ubírat.

Firmě jste dali název, který evokuje Francii, ale podnikáte v Česku? Co bylo důvodem?
Se svým bratrancem, který dlouhodobě žil, studoval a následně i vyučoval na univerzitě v Paříži, a který je francouzským občanem, jsme společně chtěli založit prodejnu oční optiky. Název společnosti tak z toho automaticky vyplynul. Bratranec byl ale v té době nemocný a nakonec jsem optiku v Praze otevřel sám.

Nastal v historii firmy někdy krizový moment?
Krize naši firmu postihla v roce 2008, stejně jako celý svět. I tak jsme udělali rozhodnutí otevřít řetězec prodejen, v letech 2011-2014 jsme tedy také procházeli krizí. Naopak asi největší růst jsme zaznamenali v letech 2004 až 2007.

Nosíte vy sám brýle?
Brýle jsou mou neodmyslitelnou součástí. Nosím multifokální brýle, se kterými vidím na všechny vzdálenosti. Což je úžasná věc, protože nemusím při svém pracovním tempu stále hledat brýle buď na dálku, nebo na blízko.

Nakolik brýle podléhají módě a co je právě in?
Brýle také podléhají módním trendům, ale určitě ne tak jako například oblečení. Každý typ, tvar brýlí má svého zákazníka, který si ten svůj kousek vždy najde. 
V současné době jsou moderní retro brýle, které se vyznačují velkými, výraznými obrubami v nejrůznějších barvách.

V čem se liší „obyčejné" brýle od těch s luxusní nálepkou Mercedes či Porsche?
Každá značka má svůj rukopis. Vyznačuje se svým specifickým designem. Také se liší ve zpracování materiálu. Kromě dioptrických brýlí nabízíme i ty sluneční a samozřejmě kontaktní čočky.

Který sortiment má největší podíl na vašem zisku?
Největší podíl má určitě sortiment dioptrických brýlí.

Jak se vůbec podniká v záplavě levných brýlí ze supermarketů?
Nemyslím si, že by se nás prodej brýlí v supermarketech nějak dotýkal, protože každý zákazník potřebuje odborně poradit, zhotovit brýle přesně na jeho konkrétní potřebu. Je spousta možností při výběru nejvhodnější korekční pomůcky. Můžete mít brýle, se kterými vidíte na všechny vzdálenosti, nebo brýle přímo určené k práci s počítačem, sluneční dioptrické brýle pro běžné nošení a řízení auta. To je skutečná optika, v supermarketu vám prodají brýle pouze na jednorázové použití.

Nabízíte hodně služeb zdarma a lákáte zákazníky na slevy. Dá se bez toho ještě na trhu uspět?
Několik let jsem se velmi bránil vstoupit do světa slev, ale bohužel, trh, doba i konkurence nás přinutila jít stejným směrem.

V čem je pro vás výhodné umisťovat pobočky Eiffel Optic do velkých nákupních center?
Hlavní výhodou je otevírací doba od 9 do 21 hodin, sedm dní v týdnu, což je pro zákazníky, kteří v týdnu pracují a nakupují o víkendech, velmi pohodlné.

Měl by si podle vás člověk nechat vyšetřit zrak u očního lékaře, než začne nosit brýle, nebo to není nutné?
Vyšetření zraku je nutné určitě u pacientů – zákazníků nad 40 let. Protože u lékaře vám komplexně vyšetří zrak. Běžné změření dioptrií dělá i optometrista.

Proč by lidé měli kupovat brýle a čočky právě u vás?
U nás si hlavně můžou vybrat ze 3000 odlišných modelů dioptrických či slunečních brýlí různých značek. V některých prodejnách nabízíme expres servis, kdy jsme schopni zhotovit dioptrické brýle na počkání do 1 hodiny. Na každé prodejně nabízíme kompletní servis v našem oboru včetně měření zraku. Naše zaměstnance neustále školíme, protože nám velmi záleží na profesionálním, příjemném přístupu k zákazníkům.

Některá fakta
Firma Eiffel Optic byla založena na podzim roku 1991.
Provozuje síť 35 prodejen, zaměstnává skoro 180 lidí.
Oční lékaři a optometristé 
v pobočkách vyšetřují zrak uživatelů brýlí pro dokonalou nápravu (korekci) oční vady pomocí brýlí nebo kontaktních čoček, které zde aplikují.
Eiffel Optic mimo jiné pro Prahu zajišťuje v rámci exkluzivity prodej zboží značky Cartier.
Firma má i svůj e-shop.

Další díly seriálu a informace 
o projektu Mapa Úspěchu 
najdete na www.mapauspechu.cz.

Filip Lukeš

Autor: Redakce

25.4.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

4 5

Řidiči pod vlivem alkoholu či drog ročně zabijí padesátku lidí

Ohořelé lidské tělo našli hasiči poté, co v noci ze středy na čtvrtek uhasili požár chatky v brněnských Bosonohách.
AKTUALIZUJEME / AKTUALIZOVÁNO

V Brně hořela chata, po požáru hasiči našli ohořelé tělo

Strojvedoucí stárnou. V kabinách vlaků loni rekordně přibylo žen

Počet strojvůdců v České republice sice mírně stoupá, v budoucnu ale budou mít železniční dopravci zřejmě problém, kým lokomotivy obsadit. Podle nových údajů Drážního úřadu totiž řada strojvůdců dosáhla důchodového věku a brzy práci opustí.

Autem do Brna? Na motoristy číhají padající kameny

Výlet za nákupem nebo zábavou do Brna se mohl změnit v adrenalinový zážitek, při kterém jde o život. Na silnici mezi Adamovem na Blanensku a Bílovicemi nad Svitavou na Brněnsku padaly o víkendu kameny ze srázu. Cesta už je průjezdná, silničáři budou o řešení problému jednat s majiteli pozemků.

V Česko dostalo azyl osm čínských křesťanů. Vnitro 70 žádostí odmítlo

Ministerstvo vnitra udělilo azyl v České republice osmi čínským křesťanům, dalších 70 žádostí odmítlo. Zbylých 14 Číňanů vzalo již dříve své žádosti zpět a Česko opustilo. Deníku Právu to řekl ministr vnitra Lubomír Metnar (za ANO).

Prověřte své znalosti z matematiky v dnešním testu Deníku

Dostali byste se na střední školu? Zkuste si, jak těžké to mají žáci při přijímacích zkouškách. V dnešním tištěném Deníku najdete druhý z testů, které jsme pro vás připravili. Prověří vaše znalosti matematiky. Příští týden vás pak čeká další test. Kupte si Deník a ověřte znalosti své i znalosti svých dětí. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT