Po roce a půl, kdy měly společnosti čas na získání oficiální licence, zůstalo na tuzemském trhu 85 nebankovních společností, které nadále smějí poskytovat půjčky. Uvedla to Česká národní banka (ČNB). Vedle nebankovních firem tu dál působí i 47 bank a deset záložen.

Nokia
Nokia, nebo Lokia? Finové komplikují byznys české firmě

O licenci původně požádalo 108 nebankovních firem. Podmínky ale byly poměrně přísné: společnosti musely doložit základní kapitál 20 milionů korun, prokázat vlastnickou strukturu i odbornost lidí, kteří jsou ve vedoucích funkcích.

Kdo licenci nedostal, může od lidí vybírat starší splátky, ale nesmí půjčovat. Může však ještě jednou podat žádost o licenci. Pokud ani napodruhé neuspěje, má s půjčkami navždycky utrum.

Prostě vyčistíme

Zákonem nařízené zpřísnění úvěrového trhu přišlo jako reakce na lichvu a různé domácké půjčky. Živnost na poskytování či zprostředkování úvěrů mělo donedávna 57 tisíc subjektů, většinově ale šlo o různé „vedlejšáky“ fyzických osob, ve skutečnosti půjčovalo peníze méně firem.

Pokud by někdo půjčoval peníze bez licence, hrozí mu nejenom pokuta, ale i to, že nemá právo na úroky z takto „půjčených“ peněz.

ČNB už podle své mluvčí Denisy Všetíčkové zostřila dohled. „Bylo již zveřejněno první pravomocné rozhodnutí o udělení sankce 500 tisíc korun za neoprávněné zprostředkování úvěru,“ potvrdila mluvčí.

Platební karta Real Gold
Banka Creditas přichází s první platební kartou z opravdového zlata

Jak podotýká mluvčí projektu Navigátor bezpečného úvěru Zdeněk Soudný, zatím je brzo odhadovat, jak velký bude úder proti lilchvářům. „Zatím je zřejmé, že došlo k jasnému oddělení bezpečných, tedy licencovaných poskytovatelů od lichvářů. Zda ale fakticky klesl počet lichvářů, to spíše ne, k faktickému omezení lichvy je potřeba ještě mnohé udělat – od prevence až po restrikci,“ míní Soudný.

Nejde přitom o drobné. Banky loni poskytly úvěry za 200 miliard, nebankovní společnosti za dalších 65 miliard a zbytek „jde bokem“. „Každý rok jsme dělali kvalifikovaný odhad – v loňském roce jsme peníze v lichvě stanovili na cca deset miliard korun, současná částka se asi nebude zásadně lišit,“ popisuje Soudný.

Podle něj je stále nutná obezřetnost klientů. Nejen, že by si měli půjčovat jen u firem licencovaných ČNB, ale je nutné dál sledovat sankční podmínky a spočítat si celkovou částku, kterou člověk za půjčku nakonec zaplatí.

Mění se navíc i způsoby, jak firmy podezřelé půjčky nabízejí. „Je to na jedné straně internet a sociální sítě, ale stejně tak nebezpečné jsou reklamy na sloupech veřejného osvětlení či na různých místech v lokalitách, nejčastěji s velkým výskytem sociálně vyloučených skupin,“ dodává Soudný.

Ilustrační foto.
Regionální učitelé dostanou o miliardu víc, peníze získají i lékařské fakulty