Minimálně při prvním nákupu v novém internetovém obchodě doporučuji možnost dobírky, tedy zaplacení zboží až při jeho převzetí. Nebyli byste totiž první a bohužel asi ani poslední, kteří za zboží zaplatili předem a zakoupenou věc (a pak ani poukázané peníze) už nikdy v životě neviděli. Při platbě kartou je zase dobré ujistit se, že k přihlašovacímu účtu nemají přístup děti.

Jak snížit riziko

„Prohlížeč si snadno zapamatuje důležité údaje a pak stačí, aby dítě v dobrém úmyslu objednalo zboží na internetu bez vědomí rodiče. Možnou ochra-nou je použít oddělené účty na počítači a ochránit je vždy heslem. Některé počítačové programy takové řešení umožňují. Více informaci o nich zájemce najde na naší internetové stránce www.kpbi.cz," říká k tomu Nina Moravcová z projektu „Kraje pro bezpečný internet".

Tipy pro bezpečný nákup na internetu:

- Přečtěte si obchodní podmínky dané prodejny.

- Při nákupu služeb (masáže, pobyt na horách a podobně) si zjistěte, zda poskytovatel má k dispozici termín, který se vám hodí.

- Pokud je zboží podezřele levné, zvyšte ostražitost na maximum.

- E-shop si předem prověřte například na serveru Heureka.cz či serveru Asociace pro elektronickou komerci www.apek.cz.

Specifickým způsobem úhrady je platba prostřednictvím krátké textové zprávy. Vždy si nejdříve zjistěte, kolik stojí samotná SMS a jaké jsou podmínky odesílání. Účet za telefon by se totiž u neseriózních poskytovatelů mohl vyšplhat na závratná čísla, kdy jedna zpráva stojí například 98 korun a pro objednání zboží je jich zapotřebí několik.

PETRA LESNÁ