Investiční skupina Penta považuje způsob, jakým chce insolvenční správce Sazky Josef Cupka řešit prodej loterijní společnosti, za pochybný a netransparentní. Řekl to dnes mluvčí Penty Martin Danko s tím, že Penta proto počká na detailní zveřejnění podmínek tendru a následně se rozhodne, jestli se prodeje zúčastní. Cupka k tomu uvedl, že nechce komentovat mediální útoky. Sazka je v konkurzu a podle Cupkova návrhu nepůjde do dražby, ale bude vypsáno výběrové řízení, v němž zájemci budou muset složit předem jistinu půl miliardy korun.

„Praktiky Cupky v úzké součinnosti s PPF a KKCG připomínají praktiky konkurzní mafie,“ řekl Danko. Jako příklad uvedl údajné znemožnění akcionářům Sazky (ČSTV) vykonávat akcionářská práva tím, že Cupka a jím najatý manažer Marek Biely vlastní klíče od trezoru, kde jsou uložené akcie, a brání akcionářům v přístupu k nim. Dále se zmínil o údajně účelovém přístupu při přezkumu pohledávek, kdy Cupka zamítl téměř všechny významné pohledávky společnosti, které konkurují pohledávkám firem vlastněných finančními skupinami PPF a KKCG. Poukázal také na údajnou koordinaci sdělení pro média insolvečního správce s PR odděleními PPF a KKCG.

„Nerozumíme hysterické reakci ze strany Penty. Podmínky a způsob prodeje majetkové podstaty Sazky ještě nebyly kompletně zveřejněny, protože čekáme na rozhodnutí soudu, zda podmínky potvrdí,“ reagoval dnes Cupka. Mediální útoky nechává správce podle svých slov bez komentáře s tím, že nebudou mít vliv na jeho práci.

Cupkův plán ještě musí přijmout Městský soud v Praze. „Dražba má spoustu úskalí a zdržovala by nás. Výběrové řízení je průhledné stejně jako dražba a dává možnost postupovat rychleji,“ řekl ve čtvrtek Cupka. O Sazku se podle něj může ucházet kdokoliv, tedy nejen firmy z oboru.

Danko naproti tomu uvedl, že veřejná dražba je vzhledem k pochybnostem, které insolvenční proces Sazky provázejí, nejtransparen­tnějším řešením. Umožňuje totiž podle mluvčího Penty maximalizovat hodnotu konkurzní podstaty pro všechny věřitele a vylučuje jakékoliv pochybnosti týkající se možného zvýhodňování PPF a KKCG.

Rozhodne cena

Věřitelský výbor z bank, které Cupka oslovil kvůli skládání půlmiliardových jistin, vybral J&T. O vítězi výběrového řízení bude rozhodovat výhradně cena, jiné podmínky – s výjimkou těch, které vyžaduje insolvenční zákon – Cupka stanovovat nechce, právě proto, aby řízení bylo rychlé. „Nový majitel Sazky může být znám do čtyř, pěti, možná šesti týdnů,“ předpokládá Cupka.

Dražbu je podle Danka možné připravit a zorganizovat ve srovnatelném čase. Půlmiliardová jistina je prý naprosto bezprecedentní. „J&T je úzce propojená se skupinou PPF prostřednictvím spoluúčasti v Energetickém a průmyslovém holdingu. Vzniká tak důvodné podezření, že výběrové řízení bude vedené způsobem, který bude zvýhodňovat PPF,“ dodal Danko.

Dosud se o Sazku přetahovaly dva tábory silných investorů. Na jedné straně PPF a KKCG, které také ovládly věřitelský výbor, protože jim Sazka dluží nejvíc, na druhé straně investiční skupina Penta, majitel konkurenční loterijní firmy Fortuna. Penta už dříve nabídla 2,5 miliardy korun za loterijní část Sazky, Fortuna pak 3,5 miliardy korun za Sazku jako celek.

Sazka se do insolvence a následně do konkurzu dostala kvůli problémům se splácením úvěru na výstavbu pražské O2 areny. Věřitelský výbor poté schválil úvěrovou smlouvu o objemu celkově až 500 milionů korun, které slouží k zachování běžného chodu firmy. Půjčku se splatností dva roky poskytla společnost Moranda, kterou kontroluje skupina PPF miliardáře Petra Kellnera. Akcionáři Sazky jsou občanská sdružení působící v tělovýchově a sportu.

Čtěte také: Chcete koupit Sazku? Jistina bude půl miliardy