Dnes to potvrdili hlavní partneři Penty Marek Dospiva a Jaroslav Haščák. „Lékárenský trh v Číně představuje roční obrat asi 140 miliard dolarů (2,8 bilionu Kč) a ročně roste tempem až šest procent,“ vypočítal Haščák. Podle něj půjde o dlouhodobou záležitost a první relevantní úspěchy firma předpokládá v horizontu pěti let.

Marek Dospiva
Penta vydělala šest miliard, s lékárnami Dr.Max chce proniknout do Číny

V miliardové Číně je dnes odhadem kolem 400 tisíc lékáren, ale svým vybavením a vzhledem jsou proti evropskému standardu pozadu o deset až patnáct let. V zemi zároveň funguje poměrně přísná regulace prodeje léčiv. „Víme, jaká jsou v Číně specifika. Investovat chceme v jižním pásu země především kolem Šanghaje,“ uvedl Marek Dospiva.

Lékárenský řetěze Dr.Max už loni oznámil vstup na trhy Rumunska, Srbska a Itálie. Rozhodnutí o akvizici rumunské A&D Pharmy je přitom největší jednorázovou investicí v dějinách Penty (přesnou sumu ale firma nekomentuje). Po těchto akvizicích se Dr.Max stal čtvrtým největším lékárenským řetězcem v Evropě (jedničkou v Evropě je aliance lékáren Boots).

Barbora Vaculíková
Šéfka Penta Hospitals Barbora Vaculíková: Ve zdravotnictví ztrátové obory nejsou

„Už jsme dost velkým partnerem pro farmaceutické firmy, což nám pomáhá vyjednat lepší ceny léků a těží z toho i zákazníci,“ podotkl Haščák. Jen v Česku loni Dr.Max utržil za zboží a služby 16,1 miliardy korun, což je meziročně o 8,1 procent více.

Nová nemocnice v Bratislavě

Penta zůstává nadále i velkým středoevropským hráčem v nemocničním byznysu. V regionu střední Evropy provozuje skoro 50 nemocnic a poliklinik, především na Slovensku a v Polsku. Loni otevřela Nemocnici nové generace ve východoslovenských Michalovcích. Je to první nová nemocnice na Slovensku po roce 1989.

Dnes také Penta potvrdila, že dostala povolení ke stavbě nové fakultní nemocnice v Bratislavě. Moderní špitál pro 550 pacientů by měl vyrůst kolem roku 2021 a stane se mimo jiné „konkurencí“ v Česku známé nemocnice v bratislavských Kramároch.

Psychiatrická nemocnice Písek.
Penta koupila psychiatrickou léčebnu v Písku

V Česku patří Pentě nemocnice ve Vrchlabí a loni se portfolio nemocnic rozrostlo o nemocnice v Ostrově, Sokolově a Sušici (Nemos). Na sklonku roku pak Penta koupila Psychiatrickou nemocnici Písek.

Podle Haščáka by Penta do budoucna ráda investovala i do specializovaných nemocničních center. „Může jít právě o různá psychiatrická centra či léčbu Alzheimerovy choroby,“ dodal Haščák.