Čistý zisk proti rekordnímu roku 2016 klesl o 560 milionů korun. Penta ale loni oznámila několik významných investičních záměrů. Lékárenský řetězec Dr.Max vstoupí do Rumunska, Srbska a Itálie, přičemž rozhodnutí o akvizici rumunské A&D Pharmy představuje vůbec největší jednorázovou investici v dějinách Penty (přesnou sumu firma nekomentuje). Dalším plánem Penty je vstoupit s lékárenským řetězcem Dr.Max na čínský trh. V současnosti jedná s potenciálními společnostmi o jejich koupi.
Hospodářské výsledky Penty 2017Zdroj: Penta

Sázková kancelář Fortuna loni expandovala do Rumunska, Chorvatska a Španělska. Vedle toho nadále běží i příprava na stažení Fortuny z pražské a varšavské burzy.

„Akvizice se ukáží až v letošních číslech, ale je jisté, že expanze na zahraniční trhy je nejdůležitější součástí strategie růstu Penty. Neztrácíme investiční apetit, chystáme se jít i za hranice Evropy,“ uvedl Marek Dospiva.

Penta i loni posílila v nemocničním byznysu. Otevřela první novou nemocnici na Slovensku po roce 1989 - Nemocnici nové generace v Michalovcích. V Česku se rozšířilo portfolio nemocnic o Ostrov, Sokolov a Sušici, v Polsku o nemocnici se sítí ambulancí v Poznani. 

Vizualizace: komplex nazvaný Central Business District.
Přestavbě okolí Masarykova nádraží už nestojí nic v cestě

V realitní oblasti začala Penta stavět dva pražské projekty SmichOFF v Praze 5 a Churchill Square u Hlavního nádraží. Společnost navíc úspěšně prodala dům Na Poříčí 30, kde je nájemcem mj. Motel One. V Bratislavě odstartovala výstavba Sky Parku od Zahy Hadid, ve varšavské čtvrti Mokotow Penta Real Estate dokončila první administrativní projekt – D48.

Moderní technologie nabízí velký potenciál

Ve větší míře, než dosud začala Penta investovat i do moderních technologií. V Aeru Vodochody pokračoval vývoj podzvukového bitevníku L 39NG (tzv. nové generace).  
 

Kokpit letounu L-159 z produkce Aero Vodochody
Oskar byl úspěšně odpálen. Aero se snaží zdokonalit katapultáž letounu L-159

Novinkou je ale záměr Penty rozvíjet produkci v německé firmě Gehring, která je světovou jedničkou v tzv. honovacích strojích pro automobilový průmysl (honování je jemné obrábění při dokončování součástek – pozn. red.). Firmu, která dodává pro BMW, Daimler, Ford nebo General Motors, koupila Penta už v roce 2012.  
 
Loni však firma Gehring začala úzce spolupracovat se společností CopperING, která je lídrem v technologii pro výrobu elektromotorů. Mimo jiné budou společně využívat i novou technologii, tzv. Hair-Pin, s níž jsou elektromotory lehčí a výkonnější. Při očekáváném nárůstu elektromobilů v Německu i celé Evropě, se tak Pentě do budoucna otevírá nový byznys s velkým potenciálem. 

Aero Vodochody představilo 27. února novinářům novou výrobní linku pro výrobu letounu L-39NG.
Aero plánuje do deseti let prodat stovku nových letadel L-39NG

Penta je středoevropská investiční skupina, založená v roce 1994. Působí zejména ve zdravotnictví, finančních službách, výrobě, maloobchodu, realitním developmentu a mediálním byznysu. Patří do ní i společnost Vltava Labe Media, vydavatel Deníku.