Nechcete se ve stáří spoléhat jen na důchod od státu, a proto si raději spoříte vlastní peníze v rámci penzijního spoření? V tom případě se vyplatí rychle zkontrolovat svou smlouvu, zda se vám to také ještě v druhé polovině letošního roku stále vyplatí. Podmínky pro získání státní podpory se totiž už od 1. července výrazně změní. Pocítí to hlavně lidé ukládající si každý měsíc jenom dvě, tři stokoruny a také důchodci.

Stát totiž nově přestane podporovat spoření s měsíční úložkou v nejnižší výši. „Pokud chcete maximalizovat státní podporu v penzijním spoření, je nejvyšší čas se svým poradcem upravit výši měsíční platby,“ uvedl jednatel poradenské společnosti Stone & Belter Ondřej Marek.

Přehled nejdůležitějších navrhovaných změn důchodové reformy:

Pozdější odchod do penze a podpora rodin a znevýhodněných lidí. Takové jsou některé hlavní body reformy penzí, které v úterý schválila vláda.
Důchodová reforma: Mezi nejdůležitější změny patří odchod do penze, pomoc matkám

Co vše se tedy už za pár týdnů v létě konkrétně změní? Zatímco dosud vám na získání státního příspěvku stačilo spořit si měsíčně 300 korun, nově stát bude podporovat spoření s měsíční úložkou ve výši nejméně 500 korun. Z celkových více než čtyř milionů účastníků penzijních fondů se to týká téměř milionu lidí.

Lidé si nyní v průměru ukládají měsíčně asi 800 korun a vláda je chce motivovat ke zvýšení vkladu. Stát proto slibuje, že jim při měsíčním vkladu 500 a více korun přispěje 20 procent ukládané částky. Vyšší příspěvek než dosud tak dostane ten, kdo si měsíčně na důchod spoří více než 1 200 korun. Zvyšuje se i maximální výše státního příspěvku, a sice z dosavadních 230 na budoucích 340 korun. „Podmínkou je, že si budete spořit 1700 korun měsíčně,“ připomněl Marek.

Důchodci mají smůlu

Naopak smůlu budou mít do budoucna senioři. Pokud jim byl přiznán starobní důchod, nebudou už mít nově na státní příspěvek nárok. Ministerstvo financí uvedlo, že státní podpora coby motivace na přípravu na důchodový věk ztrácí smysl a efektivitu. Penzijko u nich podle úředníků funguje jen jako krátkodobý spořicí produkt, který už vláda kvůli úsporám nadále státním příspěvkem podporovat nechce.

Přesto by podle odborníků senioři nemuseli tento finanční nástroj zavrhnout. „Ve spoření mohou i nadále pokračovat a využívat daňové výhody nebo zhodnocování prostředků v účastnických fondech,“ uvedl specialista na investice a spoření ze společnosti FinGo Jiří Fajt.

Pro některé důchodce podle Fajta totiž může být nadále penzijní spoření zajímavým produktem. „Doporučujeme probrat konkrétní situaci s finančním poradcem a zvážit, zda se vyplatí ve spoření pokračovat, nebo prostředky raději investovat jiným způsobem,“ podotkl Fajt.

Spoří téměř polovina Čechů

Ke konci března letos u penzijních společností spořilo téměř 4,17 milionu účastníků, jimž tyto společnosti spravovaly majetek ve výši 597,8 miliardy korun. „V prvním kvartálu tohoto roku jsme zaznamenali výborné zhodnocení hlavně v dynamických fondech nového penzijka, které účastníkům doplňkového penzijního spoření v průměru vydělaly 7,5 procenta,“ uvedl prezident Asociace penzijních společností Aleš Poklop.

Argumenty pro i proti zvyšování důchodového věku:

Ilustrační snímek
Má se zvyšovat věk odchodu do důchodu nad 65 let? Přinášíme argumenty

Ve starých transformovaných fondech, v nichž se peníze nemohou příliš zhodnotit, stále spoří přes 2,3 milionu lidí. Do účastnických fondů doplňkového penzijního spoření si ukládá 1,86 milionu střadatelů. Tomuto novému penzijku tak za první čtvrtletí přibylo přes 52 tisíc účastníků. „S vládními novinkami, jako je konec státních příspěvků starobním důchodcům, registrujeme i více než 100 tisíc ukončení smluv starého penzijka, nicméně část z nich tvoří právě nově příchozí do DPS, tedy nového penzijního spoření,“ dodal Poklop.