Na penzi si spořilo koncem září přes 4,57 milionu Čechů, ve stejném období loni to bylo o 16.000 méně. Informovala o tom Asociace penzijních fondů. V ČR je tak připojištěno více než 70 procent ekonomicky aktivních obyvatel.

„Základní ekonomické ukazatele v oblasti penzijního připojištění za první tři čtvrtletí letošního roku potvrdily stabilitu sektoru a zájem občanů o produkt,“ uvedl k číslům prezident Asociace penzijních fondů ČR Jiří Rusnok.

„Za nižšími zisky penzijních fondů stojí jak slabší výkonnost portfolia cenných papírů, tak u některých fondů zvýšené náklady na marketing v souvislosti s plánovanou penzijní reformou. Trh penzijního připojištění se přiblížil ke svému bodu nasycení. Odhadujeme, že potenciál trhu je účast 80 až 85 procent ekonomicky aktivních lidí,“ řekl analytik Broker Consulting Jan Lener.

Prostředky evidované ve prospěch účastníků trvale rostou. Zatímco na konci roku 2010 bylo na účtech účastníků 216 miliard Kč, za letošní třetí čtvrtletí to bylo již 227,9 miliardy Kč. Měsíční nárůst činí letos 1,3 miliardy Kč.

Investiční strategie

Penzijní fondy i ve třetím čtvrtletí neměnily konzervativní zaměření svých investičních strategii. Z celkového objemu peněz bylo nejvíce umístěno v dluhopisech, a to 86,9 procenta. Na účtech a termínovaných vkladech bylo 6,8 procenta. Do akcií bylo vloženo pouze 0,4 procenta, do podílových listů uložily fondy tři procenta spravovaných prostředků. Penzijní připojištění je produkt, který klientům garantuje nominální kladné zhodnocení peněz. Potlačení akciové složky bylo u tohoto produktu namístě, podotkl Lener.

Občané se mohou prostřednictvím penzijních fondů připojistit za finančního přispění státu od roku 1994. Na trhu zůstalo deset z původních 44 fondů. Fondy by v případě schválení důchodové reformy mohly být jedním z pilířů budoucího penzijního systému. Budou ale muset oddělit majetek akcionářů a účastníků a projít novým licenčním řízením.

Z penzijního připojištění se má stát doplňkové penzijní spoření. Po reformě si ale lidé podle Lenera budou moci sjednat smlouvu už pouze s novými účastnickými fondy, kde zanikne například výsluhová a pozůstalostní penze. To výrazně snižuje atraktivitu produktu. „Proto nyní očekáváme rychlejší nárůst počtu účastníků v penzijním připojištění. Lidé, kteří ještě stihnou uzavřít penzijní připojištění, si totiž budou moci zvolit, jestli zůstanou v přeměněných fondech a zachovají si pro sebe některé aktuální podmínky, nebo půjdou do nových účastnických fondů,“ dodal.