Po pesticidech v potravinách nikdo netouží, v současném zemědělství jsou však všudypřítomné. Tyto látky mohou způsobovat zvýšené riziko rakoviny, problémy s reprodukcí nebo narušený duševní vývoj u dětí. Koncový spotřebitel přitom nemá šanci se před pesticidy bránit, protože ani omytí ovoce či zeleniny před konzumací nemusí stačit.

Biolog Pavel Poc
Pesticidy? Myslím, že katastrofa je vhodné slovo, říká biolog Pavel Poc

Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR ČR) proto svolal odborníky napříč obory, aby na hledali možnosti minimalizace těchto rizik. Pozvání přijal i zástupce hlavního veterinárního inspektora Polska. Svaz při řešení této problematiky hodlá spolupracovat také s producenty a se státem.

„Musíme ochránit spotřebitele především v těch případech, kdy sami nemohou při nákupu odhalit překročení povolených limitů těchto látek,“ zdůraznil Pavel Vinkler, ředitel odboru podnikatelského prostředí a vnitřního obchodu Ministerstva průmyslu a obchodu.

Ilustrační foto
Trend ve vinařství: nepoužívat tolik herbicidy a pesticidy

Obchodní řetězce se své odpovědnosti nezříkají a nastavují si dobrovolně interní pravidla, mnohdy přísnější než mezinárodní normy. Samostatně a na vlastní náklady testují hodnoty zbytkových pesticidů a o výsledcích aktivně informují kontrolní orgány. Od producentů vyžadují certifikace produkce podle přísných mezinárodního standardů (GlobalGAP) a zejména se od dodavatelů snaží získat závazky dodání potravin s nižším obsahem zbytkových pesticidů.

Upřednostnit výrobky bez pesticidů? Problém

„Podle platné legislativy by mohla nastat situace, že by obchodní řetězec mohl být zažalován dodavatelem za porušení zákona o významné tržní síle, protože vyžaduje dodávku ovoce se sníženým obsahem zbytkových pesticidů,“ upozornil prezident SOCR ČR Tomáš Prouza. Do řešení bezpečnosti a nezávadnosti potravin proto musí být podle něj aktivně zapojen také stát.

Ilustrační foto
Vývar z pesticidů. I bio ovocné čaje pro děti mohou být rizikem, zjistil dTest

„Od státu očekáváme, že účinnými kontrolami zabrání vstupu kontaminovaných produktů na trh a na mezinárodní úrovni se bude angažovat pro přijetí přísnějších limitů,“ dodal Prouza. Ze statistik SZPI vyplývá, že z 1186 vzorků potravin, které byly loni testovány na přítomnost 460 zkoumaných pesticidů, jich bylo pozitivních 933, což představuje téměř 79 procent.

Příčinou nadlimitních zjištění reziduí u pesticidů je podle ředitele pražského inspektorátu SZPI Petra Cuhry zejména překročení stanoveného dávkování či ochranných lhůt. „Státní zemědělská a potravinářská inspekce se v rámci úřední kontroly potravin dlouhodobě a systematicky věnuje problematice reziduí pesticidů,“ uvedl ředitel inspekce Martin Klanica, ústřední ředitel SZPI.

Polom na vrcholu Jezerní hory.
Duha: Správa parku umožnila protiprávně použití pesticidů