„Měsíce se tady nic nedělo a teď to tady vypadá jak po náletu,“ říkal na začátku srpna Pražskému deníku jeden z pracovníků Petřínské rozhledny. Divili se i turisté, kteří podle údajů agentury CzechTourism v loňském roce vyjeli lanovou dráhou k rozhledně na populární kopec v počtu zhruba dvou milionů.

Přitom Praha slibovala, že všechno bude během léta hotové. A kolem Petřínské rozhledny vznikne krásné okolí, které vytvoří lidem pohodlí během jejich návštěvy historického centra metropole. Ale vše se navzdory prázdninovému pesimismu nakonec opravdu stihlo! Nový park se po pětiměsíční rekonstrukci otevřel v minulém týdnu.

Další místa budou následovat

„Zahrady na Petříně se konečně dočkaly kompletních oprav. Už v loňském roce hlavní město nechalo probourat zeď mezi parkem a zahradami Strahovského kláštera, letos se rekonstrukce dočkal park u rozhledny, Křížová cesta, odstraněny byly ale také provizorní či nefunkční stavby a upravena zeleň,“ uvedla v tiskové zprávě primátorka Adriana Krnáčová (ANO).

V parku se objevily rovněž nové lavičky, odpadkové koše a veřejné osvětlení. To všechno má být součástí jednotného městského mobiliáře, který město začalo instalovat ještě před Petřínem ve Stromovce. „A další místa budou následovat,“ upozornila primátorka. „Lidé si tak budou moci užít volný čas ještě s větším komfortem,“ dodala Krnáčová.

Největší akce za desítky let

Náklady na rekonstrukci okolí Petřínské rozhledny vyčíslil magistrát na 21,5 milionu korun. Investice zahrnuje také veřejné záchodky či nové litinové pítko i vybourání poničeného asfaltu a následné vydláždění cesty, prostranství a promenády novou žulovou dlažbou. Vznikla i nová parkovací místa pro invalidy.

„Revitalizace Petřínských sadů v okolí rozhledny se velice povedla. Dlouhé roky to byla asi nejzanedbanější část Petřína a jsem moc ráda, že se nám podařilo revitalizaci dotáhnout do konce. Pro mě je nejdůležitější, že se nezanedbala ochrana stávajících vzrostlých stromů. Jde o největší akci, která se za poslední desítky let na Petříně dělala,“ popsala opravy pražská radní Jana Plamínková (STAN), která se spolu s Krnáčovou zúčastnila slavnostního odhalení nových laviček. Obě dámy pak zapózovaly fotografům, primátorka Krnáčová si dokonce na lavičku rozverně položila.