Vyplývá to z údajů protipirátské aliance BSA.

Cena nejvyšší krabicové verze nových Windows Vista Ultimate se v obchodech pohybuje kolem 13.800 Kč, cena softwaru pro úpravu fotografií a videa, jako je například Adobe Photoshop, se může ve verzi pro profesionály vyšplhat ke 33.000 Kč. Nelegální kopie těchto programů se prodávají v přepočtu od 1000 do 3000 korun.

V současnosti je mezi tuzemskými uživateli zhruba 40 procent instalací Windows nelegálních. U kancelářského balíku Office je podíl nelegálních instalací kolem 30 procent.

"Největší podíl těchto nelegálních kopií je v současné době nabízen prostřednictvím inzerce, dále na burzách a tržištích anebo jsou instalovány přímo u prodejce výpočetní techniky do PC zákazníka v momentě, kdy si pořizuje nový počítač," uvedla Markéta Kuklová ze společnosti Microsoft.

V Česku se užívá zhruba 40 procent softwaru nelegálně. Doposud naměřená míra softwarového pirátství v Evropské unii dosáhla 36 procent. Hodnoty pro jednotlivé státy se pohybují od 64 procent v Řecku až po nejnižších 26 procent v Rakousku a Finsku.