Dříve stačilo před cestou na nákup popadnout tašku a peněženku. Dnes je nezbytností i chytrý telefon. Obchodní řetězce totiž mnohdy slevové akce podmiňují použitím mobilní aplikace. Teď bude nutné nosit telefon i na vlakové nádraží. Kvůli načepování pitné vody. Správa železnic totiž vrací na vybraná nádraží pítka ve formě automatů.

Cestující si díky nim budou moci zdarma naplnit vodou své lahve. Má to však zásadní podmínky. K bezplatnému napuštění je nutné mít v telefonu nainstalovanou aplikaci Lokni, maximální denní množství jsou tři litry. „Cílem je nabídnout cestujícím alternativu k balené vodě a poskytnout jim osvěžení na cestách,“ uvedl na síti X ředitel Správy železnic Jiří Svoboda.

Raději automaty než pítka

I bez aplikace si lidé vodu natočí, ale už pouze za peníze. Půl litru za šest korun, litr za osm korun a litr a půl za deset korun. 

České dráhy od prosince zdraží jízdné:

České dráhy opět zdražují jízdenky. Více se dozvíte v článku.
České dráhy zdraží jízdné. Za dálkové cestování si lidé připlatí i desítky korun

Správa železnic se rozhodla pro automaty místo klasických veřejných pítek na základě vlastního zkoumání. „Z našich dlouhodobých průzkumů a zkušeností vyplývá, že klasická veřejná pítka nepatří k preferovaným zdrojům pitné vody, především z důvodů jejich hygieničnosti,“ uvedl Svoboda. 

První automat na vodu začal fungovat v týdnu v Praze na hlavním nádraží. Postupně přibudou i v dalších stanicích, a to například v Děčíně, Plzni či Českých Budějovicích.

Je to diskriminace, tvrdí starší lidé

Nutnost použití aplikace pro bezplatné natočení vody však považuje Rada seniorů ČR za diskriminační. „Více než polovina osob ve věku 65 let používá tlačítkový přístroj. Internet na telefonu přitom používá 30 procent seniorů. Obecně platí, že čím starší lidé jsou, tím klesá procento těch, kteří chytré telefony vlastní a ovládají,“ reagovala předsedkyně organizace Lenka Desatová. Po Správě železnic bude spolek požadovat nápravu.

Nový systém se nelíbí ani zástupcům Strany zelených. I oni požadují zrušení podmínky aplikace a umožnit tak komukoliv načepovat si vodu zdarma. Takto to funguje i na evropských vlakových nádražích. 

V Česku stále zůstávají místa, kde jsou s internetovým připojením ve vlaku velké problémy:

Problémy se signálem i internetovým připojením jsou i na některých nejvytíženějších tratích v Česku
Ve vlaku bez signálu i internetu. Peníze na stožáry u koridorů jsou v ohrožení

Vznikla kvůli tomu i online petice. Pod tu se podepsala do čtvrtečního dopoledne více než tisícovka lidí. „Voda pouze s aplikací vytváří zbytečné překážky pro velké skupiny lidí: lidi bez chytrého mobilu, což jsou mnohdy starší nebo chudší lidé, ale také pro mladší děti. Ale i pokud smartphone člověk má, může se třeba po cestě vybít nebo člověk zrovna nemá data a na nádraží není wifi. Nebo nechce poskytovat přístup ke svým datům další společnosti nebo spěchá a stahování aplikace vás zdrží,“ napsal spolupředseda Zelených Michal Berg.

Ředitel Správy železnic dal návod, jak podmínku aplikace obejít. „Pokud máte ve svém okolí staršího člověka bez chytrého telefonu, můžete mu QR kód vytisknout do peněženky, aby službu mohl využít,“ napsal na síti X Svoboda.