Rád zkouší piva z různých koutů planety. „Nedávno jsem díky velvyslanci získal místní pivo z Konžské demokratické republiky. Je to bývalá belgická kolonie, bylo to znát i typově. Silnější až čtrnáctistupňové pivo, tmavší a sladší,“ popisuje.

Touží poznat chuť Severní Koreje. „Bude to kvůli tamnímu režimu i cestovatelský oříšek,“ přemítá. Ze seznamu si už vyškrtl většinu arabských států, kde je výroba a konzumace alkoholu zakázána. Oblíbeným se však v zemích muslimského stává nealkoholické pivo.

Pivo na žízeň při práci

Mladý muž pocházející ze Slovácka není jen nadšeným pivním turistou. Jako historik spolu s týmem kolegů brněnské Masarykovy univerzity letos zkoumají kulturní dějiny piva a pivovarnictví. „Už jen výroba prošla dlouhým vývojem. Když pomineme starověké kvašené nápoje, tak od středověkých klášterů, přes šlechtické dvory a měšťanské pivovary až po moderní varny a globální průmyslové společnosti,“ říká Zajíc.

Hospoda u Svatého Huberta v Kozlově, Jitka Hofírková
Z hospody v divočině na Olomoucku udělali hit. Styl a vlastní dobroty táhnou

Stejně tak se měnily receptury. I podle potřeby. Svěží piva historicky popíjeli lidé zvlášť při práci na farmách, dodnes je znám styl Saison, původně s tradicí na pomezí severní Francie a regionu Flander. „Na zahnání žízně dělníků na západním pobřeží Spojených států vznikl v devatenáctém století styl Kalifornské běžné pivo (Californian common beer). Vařilo se v polních podmínkách bez dlouhého zrání, a tak se rychle kazilo,“ uvádí.

Silnější bavorská typu Bock zase měla tradici v době postní a májových slavností. „Pšeničná nebo tmavá piva dřív byla běžnější, dnes jsou brána jako speciality. Moderní český ležák se začal vařit v Plzni až od poloviny devatenáctého století díky bavorskému sládku Josefu Grollovi,“ připomíná Zajíc.

Nakuřované v Bamberku

I když je podle něj český pivař nadále konzervativní, stále více gurmánů objevuje pivní mapu světa a různorodost stylů a chutí. „Dlouho jsme tady byli zvyklí, že se pila na kvantitu piva ležákového typu. Teď je boom craft a řemeslných pivovarů. Nejen přímo našich výrobců, seženete tady zástupce z téměř z celého světa, ať už spodně nebo svrchně kvašená piva,“ říká.

Možná nová podoba lokality v místech mlékárny a pivovaru v Kyjově.
Historický pivovar čeká na obnovu: Kyjovské pivo žije na jiném místě, podívejte

Zajímavé lokální pivovary podle něj vznikají také v Brazílii a Latinské Americe. „Za gurmánským zážitkem ale nemusíme jezdit daleko, trendem u Čechů je několik let cestování za nakuřovaným pivem (Rauchbier) do bavorského Bamberka. Chuť připomíná uzené maso,“ zmiňuje.

A snoubení s jídlem? Tradiční kombinaci řádně vychlazeného ležáku a vepřového se zelím nezavrhuje, ale raději má hospodské chuťovky. „Tvarůžkový chléb nebo taliány jsou ideální. Je to jako u vína, ke každému stylu se hodí trochu něco jiného. K silnějšímu belgickému klášternímu pivu například zrající sýry,“ doporučuje Zajíc.